Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych
12 kwietnia 1961 roku to data, która po legendarnej misji Sputnik1 w październiku 1957 roku, wyznacza kolejną historyczną cezurę w ludzkich dążeniach, aby sięgnąć gwiazd.
Tego dnia człowiek po raz pierwszy osiągnął przestrzeń kosmiczną i wszedł na orbitę okołoziemską. Kosmonauta Jurij Gagarin, na pokładzie statku Wostok1, wykonał pionierski start, misję orbitalną i lądowanie. Jego lot trwał 108 minut.
Wydarzenie to zainspirowało Zgromadzenie Ogólne United Nations (Organizacji Narodów Zjednoczonych), w 50 rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos, do ustanowienia w 2011 roku Międzynarodowego Dnia Załogowych Lotów Kosmicznych.
Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało, że to historyczne wydarzenie otworzyło drogę do badania przestrzeni kosmicznej dla dobra całej ludzkości. Zgromadzenie wyraziło swoje głębokie przekonanie o wspólnym interesie ludzkości we wspieraniu i rozszerzaniu zakresu badań oraz wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych.
Z okazji 50. rocznicy pierwszego lotu Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) zorganizowała Konkurs Młodych Artystów FAI-2011, którego temat brzmiał: "50 Lat Załogowych Lotów Kosmicznych". W Polsce koordynatorami konkursu były regionalne aerokluby.
Święto zwraca uwagę na potrzebę pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, intensyfikowania współpracy międzynarodowej w eksploracji kosmosu i czynienia go miejscem, gdzie zanikają spory i waśnie tak powszednie dla spraw typowo ziemskich.
Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych to święto wszystkich ludzi, których łączy kosmos.
Komentarze