Red Bull X-Alps 2023 - Prolog - Markus Anders na paralotni (fot. Adi Geisegger)

Maxime Pinot wygrywa swój pierwszy prolog Red Bull X-Alps

W czwartek 8 czerwca o godzinie 11:00 jednodniowym prologiem w Kirchbergu rozpoczął się Red Bull X-Alps – najtrudniejszy rajd przygodowy świata, w którym zmierzą się najlepsi i najbardziej wytrzymali paralotniarze.

Nigdy nie było takiego zakończenia wyścigu, jak po niewiarygodnym sprincie między pierwszą trójką, aby przekroczyć linię mety.

Ponieważ sportowcy byli tak blisko, nie było czasu na spakowanie skrzydeł. To dało Chrigelowi nieoczekiwaną przewagę. „Tanguy był przede mną, ale jego skrzydło otworzyło się podczas biegu i byłem w stanie go wyprzedzić” – wyjaśnił.

Max, który jest na wysokim poziomie po zwycięstwie w Paralotniowych Mistrzostwach Świata FAI 2023, opisał to jako: „Dość intensywny prolog. Chciałem przepustkę nocną, ponieważ wiem, że nawet kilkugodzinna wędrówka może być zaletą”.

Zwycięzca i wicemistrz może nie być najbardziej zaskakujący, ponieważ Max zajął drugie miejsce w edycji 2021, a Chrigel zajął pierwsze miejsce. Wraz z Aaronem, który w tym roku zajął trzecie miejsce, każdy z nich otrzyma dodatkową przepustkę nocną na wyścig główny.

W innych akcjach dwie zawodniczki, Laurie Genovese (FRA3) i Elisabeth Egger (AUT4), ukończyły bieg w ciągu minuty od siebie, a Laurie została pierwszą kobietą, która przekroczyła linię. Kontuzjowana Celine Lorenz (GER3) walczyła dalej pomimo skręconej kostki i ukończyła kurs, unikając 24-godzinnej kary.

Maxime Pinot wygrywa swój pierwszy prolog Red Bull X-Alps (fot. zoom, Adi Geisegger)

Wszystko zmieniło się od samego początku, a trasa została skrócona z powodu przewidywanej złej pogody. Dyrektor wyścigu Ferdi Vogel postanowił usunąć Turnpoint 4, aby sportowcy mogli dotrzeć do mety przed deszczem. Trasa zmieniła się w szybkie 37,6 km zamiast 58,59 km – długość podobna do edycji z 2021 roku.

Wyścig rozpoczął się od jednej obowiązkowej ścieżki prowadzącej aż do Hahnenkamm, a na Turnpoint 2 i 3 nastąpiła zmiana Cylindra z 200 m na 2 km. Ferdi opisał prognozę: „Przewidywała słabą termikę zaczynającą się późno i cień chmur od około 14:00 i może zacząć padać”.

Max był pierwszym sportowcem, który dotarł do punktu zwrotnego 1, mimo że Lenart Oblak (SLO) wybrał odważną alternatywną trasę, aby wcześnie wyprzedzić. Lenart zajął drugie miejsce, a za nim uplasował się inny debiutant Tanguy Renaud-Goud (FRA5) i siedmiokrotny mistrz Red Bull X-Alps Chrigel Maurer (SUI1).

Max oznaczył Turnpoint 3 Hochwildalm po tym, jak ustanowił niesamowite tempo przed ścigającą go grupą Chrigela, Tanguya, Tobiasa Grossrubatschera (ITA1) i Aarona. Ta wiodąca grupa oderwała się i poszybowała przez dolinę w kierunku Turnpoint 5 Fleckalmbahn Talstation. Ale po dwóch godzinach ścigania się nadal nie było jasne, kto będzie pierwszy.

Maxime Pinot (FRA1), Chrigel Maurer (SUI1) i Aaron Durogati (ITA2) stanęli na podium Prologu Red Bull X-Alps 2023 (fot. Vitek Ludwig)

Ale ten rok okazał się rokiem Maxa. Po 2h 17m przekroczył linię mety – zaledwie minutę przed resztą grupy – i wygrał Prolog Red Bull X-Alps 2023.

Polskę w najtrudniejszym na świecie wyścigu przygodowym reprezentuje po raz trzeci Michał Gierlach, który prolog ukończył na 12 miejscu, przybywając na metę nieco ponad dziewięć minut po Maxime Pinot.

Po wyścigu Lenart Oblak został ukarany przez komisję regatową dwugodzinną karą za opuszczenie obowiązkowego prologu. Musi ją odbyć po kolejnym odpoczynku w wyścigu głównym, czyli w dniu 2.

Tutaj znajdziesz wszystkie wyniki wyników prologu – LINK.

Główny wyścig rozpocznie się w niedzielę 11 czerwca o godzinie 11:30. Skończy się 12 dni później, 23 czerwca.

Śledź całą akcję na żywo dzięki Live Tracking!