Przejdź do treści
A340-600 należący do linii Mahan Air, fot. simple flying
Źródło artykułu

Lot A340 linii Mahan przekierowany, aby służby mogły przesłuchać osoby biorące udział w protestach w Iranie

26 grudnia 2022 r., A346 linii Mahan Air (znaki rejestracyjne EP-MMQ) wykonywał lot W5-63 z Teheranu (Iran) do Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Samolot znajdował się na FL370 około 50 mil na północny zachód od wyspy Kish (Iran), gdy piloci rozpoczęli zniżanie do FL220, a następnie przekierowali lot na wyspę Kish, gdzie wkrótce wylądowali.

Powód tej decyzji pozostaje niejasny. Statek powietrzny pozostawał na ziemi przez około 90 minut, po czym wystartował kontynuując lot do Dubaju, jednak bez dwóch pasażerów, którzy pozostali na wyspie Kish. Samolot wylądował na lotnisku docelowym z około 2-godzinnym opóźnieniem.

Chociaż początkowo twierdzono, że na pokładzie znajdował się były irański piłkarz Ali Daei, to on sam zdementował te informację, dodając, że tym lotem podróżowały jego żona i córka, które zostały zmuszone do opuszczenia pokładu (ale nie zostały aresztowane). Daei, który podczas swojej kariery dla irańskiej drużyny strzelił 109 goli, aktywnie wspierał ostatnie antyrządowe protesty ludności Iranu.

Piłkarz powiedział, że jego żona i córka legalnie opuściły Teheran mając zaplanowaną wizytę w Dubaju i wróciłyby do domu w następnym tygodniu. Z kolei półoficjalna irańska agencja informacyjna Tasnim poinformowała, że żona Daei, która otrzymała zakaz podróżowania za wspieranie antyrządowych protestów, miała podjąć próbę nielegalnego ominięcia zakazu, a jej ostatecznym celem podróży były Stany Zjednoczone.

Więcej informacji dotyczących tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony