Linie Garuda anulowały zamówienie na 49 B737

B737 MAX 8 w barwach Garuda Indonesia, fot. Garuda Indonesia

Linie Garuda, narodowy przewoźnik Indonezji, anulowały wielomiliardowe zamówienie na 49 egzemplarzy B737 MAX 8, co ma związek z dwoma katastrofami tego samolotu, do których doszło w przeciągu ostatnich kilku miesięcy.

„Wysłaliśmy list do Boeinga z prośbą o anulowanie zamówienia” - powiedział rzecznik Garuda, Ikhsan Rosan. „Powodem tej decyzji jest fakt, że pasażerowie w Indonezji stracili zaufanie do B737 MAX 8”, podkreślał, dodając, że linia lotnicza oczekuje na odpowiedź Boeinga.

Przewoźnik odebrał już jednego MAX-a, który stanowił część zamówienia na 50 samolotów tego typu o łącznej wartości 4,9 mld dolarów. Garuda rozmawia również z producentem, czy ma zwrócić ten egzemplarz. Do tej pory linia zapłaciła Boeingowi około 26 mln dolarów, ale szef Garudy powiedział, że rozważy wdrożenie nowej wersji odrzutowego wąsko kadłubowego samolotu pasażerskiego.

„W zasadzie nie chodzi o to, że chcemy zastąpić Boeinga, ale, że może zastąpimy te samoloty innym modelem”, - powiedział dyrektor Garuda Indonesia, Gusti Ngurah Askhara Danadiputra. Dodatkowo, w marcu br. indonezyjski Lion Air zapowiedział opóźnienie dostaw czterech nowych samolotów B737 MAX 8 po tym, jak doszło do katastrofy samolotu linii Ethiopian Airlines. 

Źródło: theguardian.com
comments powered by Disqus