Leonardo zaprezentował zaawansowany kokpit samolotu M-346 Block 20
Podczas konferencji Military Flight Training 2025, która odbyła się we Włoszech, na Sardynii (w dniach 31 marca – 2 kwietnia), Leonardo przedstawił efekt swoich dalszych prac nad rozwojem samolotu M-346 Block 20 (samolotu szkolnego – AJT / lekkiego samolotu bojowego - LCA), prezentując nowy kokpit z wyświetlaczem o dużej powierzchni (oficjalnie zaprezentowany na Farnborough Air Show w lipcu 2024).
Nowy kokpit to duży, pojedynczy, w pełni dotykowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości 20x8 cali zgodny z NVG, a także niskoprofilowy wyświetlacz przezierny, do tego zwielokrotniony projekt architektoniczny krytycznych systemów oraz wielordzeniowy procesor umożliwiający znaczny potencjał wzrostu mocy obliczeniowej, najnowsze standardy certyfikacji i znaczna racjonalizacja paneli sterowania.
Nowy kokpit, podlegający dalszym udoskonaleniom, zostanie zainstalowany na prototypie M-346 Block 20 do połowy 2027 r., a jego ostateczny projekt ma być dostępny w samolocie produkcyjnym dla pierwszego klienta do końca 2028 r.
Nowy interfejs człowiek-maszyna (HMI) samolotu, zaprojektowany z myślą o zwiększonej świadomości sytuacyjnej i niskim obciążeniu pilota, odzwierciedla najnowsze i przyszłe układy zaawansowanych systemów bojowych. Najnowsze rozwiązanie zapewnia ulepszony wygląd, wrażenia oraz immersyjne środowisko, a także zwiększoną skuteczność i bezpieczeństwo podczas zaawansowanych szkoleń, w tym kooperacyjnych z wykorzystaniem wielu platform, gdy piloci przechodzą do zadań operacyjnych lub do następnej generacji platform. Nowe rozwiązanie maksymalizuje także korzyści wersji bojowej M-346 (FA) w zakresie systemów misji, dostępu do informacji pochodzących z sensorów i zarządzania nimi, także zarządzania systemem uzbrojenia, większej tolerancji na warunki atmosferyczne, gromadzenia danych, analizy, wykorzystania i udostępniania scenariuszy, które wymagają cyfrowej łączności oraz interoperacyjności.
M-346 Block 20 skorzysta również z nowej nawigacji, zarządzania uzbrojeniem, systemu zarządzania lotem, transpondera IFF (Identyfikacja swój-obcy). W szczególności w przypadku wariantu M-346 FA, dalsze krytyczne ulepszenia możliwości obejmują radar AESA (Active Electronically Scanned Array) z funkcją kontroli ognia, integrację nowej broni zarówno do uderzeń powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia.
Standard M-346 Block 20 wykorzystuje oryginalnie przewidzianą zdolność rozwoju wbudowaną w konstrukcję M-346, a także ponad dziesięć lat doświadczenia w służbie w wielu siłach powietrznych i stanowi integralną część szerszej inicjatywy planu działania w pełni zgodnej z długoterminową strategią Leonardo. W związku z tym zarówno warianty szkoleniowe, jak i myśliwskie skorzystają z tych udoskonaleń, aby dostarczyć rynkowi jeszcze większe możliwości dla szerokiego spektrum zastosowań, ze znacznym marginesem na dalsze rozwój w przyszłości. Nowy standard Block 20 nie będzie ograniczony do samej platformy, ale dotyczy całego systemu, w tym naziemnego systemu szkoleniowego, dzięki powszechnemu wdrażaniu rozwiązań cyfrowych opartych na sztucznej inteligencji.
Holistyczne podejście do szkolenia Ground Based Training System (GBTS) osiągnie nowy standard dzięki obsłudze wirtualnej rzeczywistości i aplikacjom AI. Ponadto silniejsza digitalizacja będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym bardziej wydajne wsparcie techniczne dzięki wdrożeniu wirtualnych rozwiązań związanych z serwisowaniem, niezwykle wydajnej infrastruktury, która wykorzystuje zaawansowaną analizę danych i wysokowydajne komputery w celu ulepszenia zintegrowanych usług wsparcia logistycznego.
Ten ostatni kamień milowy potwierdza zaangażowanie firmy Leonardo w dostarczanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań w kluczowej dziedzinie specjalizacji, jaką są szkolenia, a także w zakresie efektywnych kosztowo możliwości bojowych.
Z 19 użytkownikami na całym świecie i ponad 130 000 godzin nalotu zarejestrowanymi w ramach działań operacyjnej u klientów i dzięki unikalnym możliwościom szkoleniowym dostarczanym przez Międzynarodową Szkołę Lotniczą – International Flight Training School, IFTS, która została utworzona przez włoskie siły powietrzne i Leonardo, M-346 ugruntował swoją pozycję jako najbardziej kompletny system szkoleniowy dla pilotów myśliwców i spełnia zmieniające się potrzeby w zakresie zarówno efektywnych kosztowo operacji bojowych jak i szkoleń oraz akrobacji. Najnowsze osiągnięcia pozwalają na dalszy rozwój jego doskonałych cech, idealnie pozycjonując M-346 jako samolot pierwszego wyboru w swojej kategorii dla użytkowników europejskich i pozaeuropejskich.



Komentarze