Przejdź do treści
Terminal w kształcie ptaka na lotnisku w Lishui w Chinach - wizualizacja (fot. MAD Architects)
Źródło artykułu

Kolejne lotnisko w Chinach. Terminal będzie w kształcie ptaka

Chiński przemysł lotniczy jest jednym z największych na świecie, a Pekin chce dalej inwestować w rozwój infrastruktury lotniczej. Pod koniec roku zostanie otwarte lotnisko w Lishui w prowincji Zhejiang, którego kształt terminala będzie odwzorowywać białego ptaka. Regionalny port będzie już 260. działającym cywilnym lotniskiem w Państwie Środka.

Z chińskimi przemysłem lotniczym może próbować równać się jedynie amerykański odpowiednik. W Chinach, obecnie, dopuszczonych do cywilno-komercyjnego użytku jest 259 portów lotniczych. Oprócz tego, w Państwie Środka dostępnych jest 106 lotnisk obsługujących ruch general aviation.

Krajowy ruch lotniczy w Państwie Środka osiągnął już poziom sprzed wybuchu pandemii COVID-19, a w niektórych przypadkach nawet go przewyższył. Pod koniec roku otwarte zostanie kolejne regionalne lotnisko, które skupi się wyłącznie na obsłudze ruchu krajowego.

Lishui to miasto-ogród, a lokalne lotnisko powinno to odwzororywać. Port Lishui uosabia istotę infrastruktury transportowej jako przestrzeni publicznej, przedkładając wygodę i tożsamość miasta nad wielkością i ekstrawagancją – powiedziała Ma Yansong, załozycielka MAD Architects, której pracownia opracowała projekt lotniskowego terminala.

Terminal lotniska będzie przypominał ptaka. Port będzie położone na pagórkowatym terenie, 15 kilometrów na południowy zachód od ścisłego centrum miasta we wschodnich Chinach. Istotą projektu jest wtopienie portu w otaczający go górski krajobraz, zapewniając jednocześnie łatwą dostępność.

Powierzchnia lotniska wyniesie 2 267 hektarów, a maksymalna różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonym punktem wyniesie prawie 100 metrów. Lotnisko będzie miało duży, srebrno-biały zwisający dach, przypominający ptaka o białych piórach.

Cały artykuł czytaj na stronie rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony