Przejdź do treści
KLM testuje loty na prąd (fot. KLM)
Źródło artykułu

KLM testuje loty na prąd

Linie Lotnicze KLM wraz ze stowarzyszeniem branżowym Electric Flying Connection (EFC) wspólnie zorganizowali 18 lotów szkoleniowych z wykorzystaniem Pipistrel Velis Electro, który jest pierwszym i jedynym certyfikowanym samolotem elektrycznym na świecie.

W ciągu dwóch dni, osiemnastu gości zaproszonych przez KLM odbyło próbne lekcje pilotażu wspomnianym samolotem z napędem elektrycznym, pod okiem instruktorów z E-Flight Academy. Za sprawą projektu, w ramach którego zrealizowano rejsy pomiędzy lotniskami Lelystad a Schiphol-Oost, jego uczestnicy otrzymali wyjątkową okazję doświadczenia podróży przyszłości, a KLM zyskał unikalny wgląd w cały system logistyki lotów elektrycznych i związane z nim wyzwania.

„Aby zmieniać transport lotniczy na bardziej zrównoważony, musimy testować nowe technologie i innowacje w praktyce. To, co robimy dzisiaj na małą skalę, przy wykorzystaniu obecnych zasobów i możliwości, może w przyszłości pomóc rozwinąć i zastosować pewne rozwiązania w szerszym zakresie.” – powiedziała Jolanda Stevens, kierownik programu Zero Emission Aviation w KLM.

Inicjatywa wspólnego przedsięwzięcia wraz z KLM wyszła ze strony stowarzyszenia Electric Flying Connection (EFC) i instruktorów z E-Flight Academy. Organizatorzy zdecydowali, że loty treningowe odbędą się z lotniska Schiphol, ponieważ jest ono bazą macierzystą KLM. Zasięg lotów samolotem Pipistrel jest ograniczony, dlatego w grę wchodziły jedynie cztery lotniska docelowe. Finalnie wybrano port lotniczy w Lelystad ze względu na jego łatwą dostępność, doskonałe możliwości ładowania, najwyższej klasy pasy startowe i w pełni dyspozycyjne centrum kontroli ruchu lotniczego.

„To wyjątkowe wydarzenie ma na celu umożliwienie partnerom projektu i uczestnikom doświadczenia lotów na napędzie elektrycznym, a także poznania praktycznego znaczenia, jakie ta innowacja może dla nich oznaczać. Cieszymy się, że KLM dołączył do nas w tym przedsięwzięciu. Mamy już plany na kolejne edycje lotów elektrycznych w ramach całego Beneluksu.” – powiedział Jurjen de Jong, Prezes EFC.

KLM testuje loty na prąd (fot. KLM)2

Wgląd w logistykę i infrastrukturę

KLM nawiązał współpracę z EFC i E-Flight Academy, aby zdobyć wiedzę na temat lotów elektrycznych i ustalić, jaki wpływ będzie miało wdrożenie tej technologii na logistykę i niezbędne zmiany w infrastrukturze.

Jolanda Stevens zauważyła: „Realizowanie operacji na napędzie elektrycznym będzie wymagało modyfikacji obsługi na lotnisku. Samoloty elektryczne trzeba ładować, co wymaga czasu, dlatego będziemy musieli współpracować  w tym zakresie z lotniskiem Schiphol w Amsterdamie i holenderską kontrolą ruchu lotniczego. Musimy być w stanie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo lotów, ale także odpowiednio zorganizować ich zasilanie. Przedsięwzięcie, w którym wzięliśmy udział pomogło nam uzyskać lepszy wgląd w te kwestie.” 

Droga do zeroemisyjnego lotnictwa 

2-osobowy Pipistrel Velis Electro to pierwszy i jedyny certyfikowany samolot elektryczny na świecie. Jego zasięg wynosi 50 minut lotu (plus 10 minut rezerwy). Oznacza to, że aktualnie Pipistrel nie może odgrywać żadnej roli w obsłudze połączeń w siatce KLM. Jednak przewoźnik bada możliwości, w jaki sposób mógłby zastosować loty elektryczne w swojej działalności w przyszłości. Eksperci rynku lotniczego szacują, że do 2035 roku pojawi się samolot z napędem elektrycznym, który będzie mógł przewieźć od 50 do 100 pasażerów, a jego zasięg lotu wyniesie już 90 minut (tj. 400–750 km). Jednak konieczność zastosowania bardzo ciężkich baterii sprawia, że na razie opracowanie większych samolotów na dłuższe trasy, np. między Amsterdamem a Nowym Jorkiem jest nierealistyczne.

„Podążając w kierunku bezemisyjnych lotów w przyszłości, KLM wspiera jednocześnie różnorodne technologie i innowacje. Wraz z naszymi partnerami z branży, zarówno w kraju, jak i za granicą, prowadzimy badania nad lotami zasilanymi energią elektryczną, wodorem i formami hybrydowymi oraz pracujemy nad sposobami, które mają umożliwić przyspieszenie rozwoju tych technologii.” – dodaje Jolanda Stevens.

KLM testuje loty na prąd (fot. KLM)3

Strategia KLM wobec klimatu

Odpowiedzialność związana z prowadzeniem linii lotniczej jest bardzo wysoka. KLM dąży do zmniejszania swojego wpływu na środowisko, toteż musi zadbać o to, aby jego przyszłe operacje były czystsze, cichsze i bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa. Lotnictwo o zerowej emisji (Zero Emission Aviation) leży w centrum strategii KLM względem klimatu. Aby pomyślnie zastosować nowe, czyste technologie, linie lotnicze, a wśród nich KLM, mają nadal wiele do zrobienia. Oznacza to m.in. wymianę samolotów, modyfikację infrastruktury, zmiany w sposobie wykorzystania przestrzeni powietrznej i obsługi operacji lotniczych, ale przede wszystkim  - dostępność zielonej energii. Dodatkowo, niezbędna jest intensywna współpraca między uczestnikami łańcucha dostaw, która napotyka wiele przeszkód i niepewności. Niemniej jednak KLM dokłada wszelkich starań, aby zmniejszyć emisję CO2 za pomocą obecnie dostępnych środków i metod. Przede wszystkim działa na rzecz zwiększenie skali produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), aby móc zwiększyć jego użycie względem paliw stałych. Po drugie, przewoźnik modernizuje swoją flotę i zwiększa wydajność operacyjną. Dodatkowo linia kontynuuje wysiłki w dalszej integracji transportu lotniczego z kolejowym.

KLM testuje loty na prąd (fot. KLM)4

Electric Flying Connection (EFC) to stowarzyszenie branżowe zajmujące się lotami zasilanymi energią elektryczną. Stowarzyszenie zrzesza ponad 50 członków, wśród których znajduje się szeroki wachlarz firm związanych z lotnictwem, takich jak: linie lotnicze (jak KLM), producenci samolotów elektrycznych i komponentów lotniczych , akademie lotnicze, podmioty rozwijające infrastrukturę do ładowania baterii pojazdów, lotniska i wiele innych. Głównym celem EFC jest tworzenie powiązań i pomoc w nawiązywaniu współpracy między właściwymi podmiotami, tak aby wspomagać zrównoważony rozwój transportu lotniczego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony