Przejdź do treści
Źródło artykułu

Incydent: Samoloty American Airlines i Delty bliskie zderzenia w Minneapolis

14 czerwca 2023 r., na lotnisku w Minneapolis omal nie doszło do zderzenia pomiędzy B737-8 MAX linii American Airlines (znaki rejestracyjne N338ST), wykonującym lot AA-2406 z Dallas Ft. Worth do Minneapolis i znajdującym się na końcowym podejściu do pasa startowego 30L, a Bombardierem CS-300 Delta Airlines (znaki rejestracyjne N311DU), który miał wykonać lot DL-1163 z Minneapolis do Santa Ana w Kalifornii startując z tego samego pasa.

Wieża musiała zmienić kolejkę oczekujących do startu samolotów i nakazała jednemu z nich kołowanie po pasie i zjechanie z niego. Następnie kontroler zezwolił rejsowi DL-1163 na zajęcie pasa startowego 30L z zastrzeżeniem natychmiastowej gotowości do odlotu.

Kiedy lądujący B38M American Airlines znajdował się około 5 NM przed progiem pasa startowego, wieża ponownie poinstruowała pilotów BCS3 Delty, że powinni być gotowi na szybki start. Około 90 sekund później wieża zezwoliła pilotom BCS3 na rozpoczęcie rozbiegu, a B38M na lądowanie, jednak około 30 sekund później przekazała załodze American Airlines, aby ta wykonała procedurę odejścia na drugi krąg i zakręt w prawo.

B38M jednak nie skręcił, ale przeleciał po lewej stronie pasa na wprost co spowodowało, że BCS3 podczas wznoszenia znalazł się z bliskiej odległości od samolotu American Airlines. Dane ADS-B sugerują, że o 23.29 UTC separacja między obydwoma statkami powietrznymi wyniosła ok 200 stóp w pionie i 0,14 NM w poziomie.

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) poinformowała, że obecnie prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie przyczyn incydentu. Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie avherald.com (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony