Przejdź do treści
Źródło artykułu

Incydent: A320 LATAM Brasil prawie wylądował na lotnisku posiadającym z 1000 m pas startowy

15 listopada 2023 r., A320-200 linii LATAM Brasil (znaki rejestracyjne PR-MHM) wykonywał lot LA-4640 z Sao Paulo Guarulhos do Sao Jose Do Rio Preto w Brazylii. Statek powietrzny znajdował się trakcie podejścia do Sao Jose Do Rio Preto, gdy załoga zgłosiła problem z GPS.

Wkrótce po tym, jak piloci rozpoczęli procedurę podejścia RNAV, ATC nakazało skontaktowanie się ponownie z kontrolerem na częstotliwości approach. Po rozmowie z nim, załoga znowu przełączyła się na częstotliwość Sao Jose i poinformowała, że rozpoczynają teraz zakręt o 360 stopni celem rozpoczęcia zniżania.

Sao Jose ponownie poradził załodze, aby wróciła na częstotliwość approach, załoga odmówiła argumentując, że jest zajęta procedurami lądowania i stwierdziła, że widzi lotnisko. Kontroler wyjaśnił jednak, że zbliżają się do niewłaściwego pasa startowego, a mianowicie w Catanduva.

Trajektoria lotu A320 LATAM, fot. avherald

Załoga przerwała podejście na wysokości 300 m i przeszła na wznoszenie. Następnie ponownie nawiązała kontakt z approach i skierowała się na właściwe lotnisko, gdzie bezpiecznie wylądowała.

Catanduva posiada asfaltowy pas startowy o długości 3232 stóp (985 m), a Sao Jose o długości 5381 stóp (1640 m).

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony