Przejdź do treści
Źródło artykułu

Holenderskie F-35 przejmują obowiązki QRA od F-16

Niebo nad Belgią, Holandią i Luksemburgiem jest teraz pod czujnym okiem dwóch holenderskich F-35, które 29 marca 2024 r. przejęły obowiązki szybkiego reagowania (QRA) od F-16.

QRA obejmuje dwa myśliwce będące w ciągłej gotowości, gotowe do startu w ciągu kilku minut w celu przechwycenia niezidentyfikowanego statku powietrznego. Holenderskie F-16 pełnią obowiązki QRA od 1981 r., a co kilka miesięcy naprzemiennie misje te wykonują z belgijskimi samolotami. 9 maja 2024 r. obowiązki QRA przejmie tan drugi kraj. 

F-35 w ramach sił szybkiego reagowania oznacza stopniowe wycofywanie z użytku F-16. Koninklijke Luchtmacht zastępuje je 52 myśliwcami F-35A stealth. 28 marca 2024 r. w bazie lotniczej Volkel przeprowadzono ostatnie "scramble" F-16.

Holenderskie F-16 brały udział w akcji, wykonując swoje zadania QRA (fot. Koninklijke Luchtmacht)

Jednak dla pilotów przejście na użytkowanie wyłącznie F-35 wiąże się z minimalną zmianą w gotowości operacyjnej.

"Warunki pozostają takie same" – skomentował major Nick, zastępca szefa operacyjnego eskadry. "F-35 to przede wszystkim nowocześniejsza platforma, która ułatwia pracę."

Działania QRA w Holandii koordynuje stacja kontroli operacji lotniczych w Nieuw Milligen, która naprowadza na każdego niereagującego lub niezidentyfikowanego intruza. F-35 stacjonują w bazach lotniczych Leeuwarden i Volkel.

Jeśli chodzi o Belgię, operacje QRA nadzoruje Centrum Kontroli i Raportowania (CRC) w Beauvechain, a myśliwce startują z baz Kleine-Brogel i Florennes.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony