Przejdź do treści
XQ-67A (fot. General Atomics, Youtube.com)
Źródło artykułu

General Atomics zaprezentował XQ-67A dedykowany dla Sił Powietrznych USA

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oficjalnie ochrzciły swój najnowszy samolot X-Plane, jako XQ-67A Off-Board Sensing Station. Konstrukcja została opracowana przez General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI).

XQ-67A to bezzałogowy statek powietrzny, którego celem jest uzupełnienie myśliwców kierowanych przez człowieka, takich jak F-22 Raptor i F-35 Lightning II, o flotę bezzałogowych skrzydłowych, oferując rozszerzone możliwości obserwacji i zwiększoną wydajność operacyjną bez konieczności stosowania dodatkowych skomplikowanych załogowych konstrukcji.

Platforma testowa XQ-67A umożliwi eksperymentowanie i ocenę przez pilotów testowych i planistów operacyjnych. Pomimo swojej nazwy, jej rola będzie wykraczać poza zwykły rozpoznanie i zapewniać wgląd w taktykę operacyjną i planowanie strategiczne, które mogą ukształtować przyszłość działań wojennych. Według GA-ASI, bezzałogowe systemy są stosunkowo tańsze i można je produkować w dużych ilościach, generując masę, która ma kluczowe znaczenie dla taktyków bojowych.

W odpowiedzi na ekspansję militarną Chin w regionie Indo-Pacyfiku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił niedawno Replikator, inicjatywę mającą na celu przeciwstawienie się „masom” Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poprzez oparcie się na „innowacjach, myśleniu strategicznym i technologii”, w tym na wykorzystanie możliwych do przypisania systemów autonomicznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony