Przejdź do treści
B737-73V linii FlyBaghdad w locie (fot. Alec Wilson from Khon Kaen, Thailand, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

FlyBaghdad zawiesił operacje. Linie objęte sankcjami USA

Rząd Stanów Zjednoczonych, który objął sankcjami irackie linie lotnicze FlyBaghdad i ich dyrektora generalnego, doprowadził do wydania nakazu przez premiera Iraku o natychmiastowym zawieszeniu wszystkich operacji niskokosztowego operatora z Bliskiego Wschodu.

Ponad dwie dekady temu Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami dokonały inwazji na Irak. Decyzja o wejściu do suwerennego państwa podyktowana była kwestiami „pokojowymi”, albowiem administracja amerykańska była zdania, że ówczesny władze Iraku posiadają broń masowego rażenia. Rzeczywistość okazał się zgoła inna. Śmiercionośnej broni nigdy nie znaleziono, a bliskowschodni kraj znalazł się na skraju bankructwa. Jedynym wygranym została Ameryka, która zagwarantowała sobie kilkudziesięcioletnie prawo do wydobycia i przetwarzania irackiej ropy naftowej.

Irak w ostatnich latach zaczął się odbudowywać. Bliskowschodnie państwo – kolebka cywilizacji Babilonu – rozpoczęło nawet wydawanie wiz turystycznych. O podróży do Bagdadu i samym porcie lotniczym w irackiej stolicy Rynek Lotniczy pisał więcej w tekście pt. „Bagdad – lotnisko w stolicy Iraku niczym twierdza”.

Ostatnie kwartały były dobre również dla irackich linii lotniczych. Iraqi Airways, które są narodowym przewoźnikiem lotniczym, przechodzą proces unowocześniania swojej floty. Flagowy operator pozyskał szerokokadłubowe „Liniowce Marzeń”, a także airbusy A220. Na lokalnym rynku lotniczym pojawiły się prywatne i niskokosztowe linie lotnicze FlyBaghdad.

Rozwój tanich linii lotniczych został jednak zatrzymany przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Cały artykuł czytaj na stronie rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony