Przejdź do treści
AW139 w locie - widok z bliska z przodu (fot. Leonardo Helicopters)
Źródło artykułu

Flota AW139 Leonardo w Australii wzmacnia się dzięki zamówieniu sześciu kolejnych śmigłowców EMS/SAR

Firma Leonardo ogłosiła dalszy wzrost obecności średniej wielkości dwusilnikowego śmigłowca AW139 w Australii w Avalon, wynikające z zamówień na łącznie sześć śmigłowców przez trzech różnych głównych operatorów: Babcock Australasia (Babcock), RACQ CQ Rescue (CQ Rescue) i StarFlight Australia. Wszystkie z tych sześciu śmigłowców zostaną dostarczone z linii montażu końcowego Leonardo w Vergiate we Włoszech w ciągu 2024 roku. 

Dwie platformy AW139 zamówione przez Babcock będą realizować szereg misji HEMS, poszukiwawczo-ratowniczych oraz międzyszpitalnego transportu pacjentów w imieniu nieujawnionego klienta. Platformy AW139 zostaną dostarczone w 2024 r. i wejdą do eksploatacji w drugiej połowie roku, po lokalnej kastomizacji do odpowiednich misji. Nowe śmigłowce będą wyposażone w szeroki zakres dostosowanego wyposażenia, w tym: 4-osiowy autopilot DAFCS z trybem zawisu; zupełnie nowy Avionic Phase 8; TCAS II (system kontroli ruchu i unikania kolizji); reflektor poszukiwawczy; kamera; przecinak do drutu; i podnośnik ratowniczy. To nowe zamówienie zwiększy całkowitą flotę Babcock AW139 do dziewięciu maszyn, ponieważ firma ta eksploatuje już siedem AW139 w Australii na zlecenie Air Ambulance Victoria i RACQ CapRescue.

Peter Newington, Dyrektor Zarządzający Babcock Aviation & Critical Services, powiedział, że rozszerzenie floty śmigłowców AW139 firmy Babcock przyniesie zwiększone możliwości w ramach realizowanych kontraktów. "Śmigłowiec AW139 zapewnia zwiększony zakres prędkości i możliwości operacyjne, co jest niezbędne w przypadku ogromnych odległości i trudnych terenów w całej Australii". 

Dwie platformy AW139 zamówione przez CQ Rescue będą używane w regionie Mackay w Central Queensland do wykonywania misji EMS/SAR zarówno na lądzie, jak i na morzu, w dzień i w nocy oraz w większości warunków pogodowych. Śmigłowce te będą cechować najnowocześniejsze elementy wyposażenia, technologia i możliwości misji, tj. zaawansowana awionika, w tym najnowsze możliwości gogli noktowizyjnych, radar poszukiwawczy i pogodowy oraz najnowsze systemy łączności, aby wspierać szerokie wymagania misji CQ Rescue. Dzięki nowym śmigłowcom AW139, CQ Rescue będzie latać dwa razy dalej, przy wzroście prędkości misji o 30% w porównaniu do poprzednich śmigłowców, docierając do odległych i wiejskich społeczności szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Oczekuje się, że AW139 zostaną dostarczone w drugim kwartale 2024 roku i wejdą do eksploatacji przed końcem roku.

Tim Healee, Dyrektor Generalny CQ Rescue stwierdził: "AW139 jest jedną z najbardziej niezawodnych platform w branży. Usługi lotnicze, które świadczymy i rodzaj misji, które wykonujemy, są wyjątkowe - bardzo czasochłonne i na duże odległości. AW139 zapewnią ogromne korzyści dla naszej służby, w tym awionikę nowej generacji, doskonałą wydajność, sprawdzoną technologię i wyjątkowe funkcje bezpieczeństwa." Dodał również: "Ten niesamowity zakup dwóch najnowocześniejszych śmigłowców jest możliwy tylko dzięki hojnemu wsparciu, jakie otrzymujemy od naszej społeczności, naszych korporacyjnych sympatyków i rządu Queensland". 

StarFlight Australia zamówił dwa śmigłowce AW139, które będą eksploatowane w Queensland i innych częściach Australii, realizując misje EMS/SAR zarówno na lądzie, jak i na wybrzeżu. Oczekuje się, że nowe śmigłowce cechujące się najnowszymi technologiami awionicznymi, możliwościami dla prowadzenia opieki nad pacjentem oraz poszukiwania i ratownictwa zostaną dostarczone pod koniec 2024 roku i wejdą do eksploatacji po wprowadzeniu lokalnych kastomizacji i modyfikacji wymaganych dla danego sektora misji. To nowe zamówienie sprawi, że łączna liczba AW139 eksploatowanych przez grupy StarFlight i LifeFlight wyniesie 15, z czego dziewięć jest przeznaczona do misji EMS/SAR.

Ashley van de Velde, Prezes i Dyrektor StarFlight Australia, mówi: "StarFlight Australia cieszy się ze sfinalizowania zakupu dwóch nowych śmigłowców AW139, które zostaną wykorzystane w przyszłej pracy. W naszej flocie mamy już kilka tych śmigłowców i jesteśmy pod stałym wrażeniem ich niezawodności, jakości i możliwości serwisowania. Funkcje, technologia, wielkość i wszechstronne zaawansowane możliwości jakie oferują AW139, sprawiają, że śmigłowce te idealnie spełniają nasze wymagania. Ich wszechstronność i gotowość do różnych konfiguracji pomaga nam również w dostarczaniu naszym klientom rozwiązań lotniczych dostosowanych do ich potrzeb." 

Z ponad 1130 maszynami w eksploatacji u ponad 280 klientów w około 90 krajach i ponad 3,6 milionami godzin nalotu od momentu certyfikacji w 2004 roku, AW139 okazał się również niezwykle skuteczny w misjach ratowniczych i podczas nagłych zagrożeń. AW139 zapewnia wyjątkowe możliwości, technologię i bezpieczeństwo, spełniając rygorystyczne wymagania operatorów dotyczące zadań w trudnych warunkach, aby zmaksymalizować efektywność. Śmigłowiec charakteryzuje się najnowocześniejszą awioniką z zaawansowanymi systemami nawigacji i unikania kolizji, które zwiększają świadomość sytuacyjną i zmniejszają obciążenie pilotów, niezrównaną prędkością, marginesem mocy i ogólnymi osiągami, najszerszą kabiną w swojej kategorii o dużej modułowości umożliwiającej szybką rekonfigurację, unikalną skrzynią przekładni głównej zdolną do pracy na sucho przez 60+ minut, która zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo oraz niemal 1000 certyfikowanych zestawów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony