Przejdź do treści
Lądowanie w ILS CAT III, fot. wikipedia
Źródło artykułu

Firma z Nowej Zelandii opracowała nową technologię eliminowania mgły na lotniskach

Firma Pyper Vision z Nowej Zelandii zyskała rządowe wsparcie dla nowej innowacyjnej metody eliminowania mgły na lotniskach komunikacyjnych. 3 kwietnia 2022 r., spółka z siedzibą w Christchurch ogłosiła, że opracowała specjalny spray, który może pochłaniać wilgoć z powietrza i tym samym oczyścić okolicę z mgły.

Technologia została specjalnie zaprojektowana do użytku na lotniskach i ma zapobiegać zakłóceniom spowodowanych mgłą uniemożliwiającą wykonywanie operacji lotniczych. Według Megan Woods, minister ds. badań, nauki i innowacji Nowej Zelandii, rządowy program integracji przestrzeni powietrznej będzie wspierał wdrożenie tej nowej technologii.

„Pyper Vision opracowuje projekt drona wykorzystującego bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię, która ma wchłaniać wilgoć z powietrza i usuwać mgłę z pasa startowego, co ułatwi pracę pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego. To prosty pomysł, który może rozwiązać problem dużych strat finansowych powodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Krytyczny obszar nieba można oczyścić w ciągu zaledwie 10 minut” – podkreślała Megan Woods.

„Wszyscy wiemy, jak to jest, gdy pasażer przylatujący i wylatujący z lotnisk w Nowej Zelandii doświadcza opóźnień lotów spowodowanych gęstą mgłą. Oprócz frustracji, pojawiają się duże koszty dla eksporterów, linii lotniczych i lotnisk, a także zwiększona emisja dwutlenku węgla z powodu przekierowanych lotów” – dodała. Absorbent stosowany przez firmę spełnia normy dotyczące wody pitnej i został już zatwierdzony do użytku przez Urząd Ochrony Środowiska Nowej Zelandii. Do tej pory nowa technologia została przetestowana już ponad 200 razy, zarówno w Nowej Zelandii, jak i Australii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony