Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego wybiera dron Airbus Flexrotor do misji morskiego dozoru
Airbus otrzymał od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) ramowy kontrakt o wartości 30 mln euro na świadczenie usług z zakresu zdalnie pilotowanych systemów powietrznych (RPAS) do wielozadaniowego morskiego dozoru z wykorzystaniem bezzałogowego systemu powietrznego Flexrotor. Usługi te zwiększą możliwości działań straży przybrzeżnych, oferując rozszerzony zasięg wzdłuż wybrzeża oraz zdolności długotrwałego lotu.
„Jesteśmy dumni z nawiązania współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Morskiego w ramach tego kontraktu, który umożliwia operacyjne wykorzystanie Flexrotora po raz pierwszy w Europie oraz wsparcie kluczowej misji wzmocnienia morskiego dozoru" – powiedział Victor Gerin-Roze, dyrektor ds. bezzałogowych systemów powietrznych w Airbus Helicopters. „Przeprowadziliśmy liczne loty demonstracyjne Flexrotora w całej Europie, prezentując jego długotrwałość lotu oraz różnorodność systemów, jakie może przenosić – co jest unikatowe dla bezzałogowca tej klasy. Cieszymy się z możliwości prezentacji w Europie, dlaczego Flexrotor jest wiodącym, wysokowydajnym i niezawodnym rozwiązaniem dla tego profilu misji" – dodał.
Podstawowy zakres usług obejmuje prowadzenie operacji lotniczych z wykorzystaniem systemu Flexrotor, dostarczając obrazy z systemów elektrooptycznych/podczerwieni (EO/IR) oraz radarowych. Dane te będą płynnie przesyłane do Centrum Danych RPAS EMSA, wykorzystywanego przez właściwe organy krajowe państw członkowskich, umożliwiając im śledzenie lotów na żywo. Usługi te będą bezpośrednio wspierać działania straży przybrzeżnych, w tym operacje poszukiwawczo-ratownicze, kontrolę rybołówstwa i ochronę środowiska, a także wykrywanie nielegalnej działalności morskiej.
Zdolności obserwacyjne Flexrotora będą wspierać właściwe organy krajowe państw członkowskich UE, Norwegii i Islandii, a także odpowiednie instytucje unijne. W ramach kontraktu systemy Flexrotor mogą być rozmieszczone w dwóch operacjach prowadzonych równolegle, z miejscami startu na terytorium dowolnego kraju uczestniczącego, z możliwością dodania kolejnych równoległych operacji na życzenie.
Początkowy kontrakt ramowy zawarto na okres dwóch lat, z możliwością skorzystania z dwóch dodatkowych rocznych opcji, co wydłuża maksymalny okres realizacji do czterech lat. Rozpoczęcie świadczenia usług zaplanowano na 2026 rok. Operacje będą realizowane przez francuskiego dostawcę usług – firmę Extensee.
Flexrotor to nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania (VTOL) o masie startowej 25 kg (55 funtów), zaprojektowany do realizacji misji ISTAR przez ponad 12–14 godzin w typowej konfiguracji operacyjnej oraz 10 godzin w konfiguracji EMSA. Może integrować różne typy ładunków użytecznych, w tym systemy elektrooptyczne i zaawansowane czujniki, dostosowane do specyficznych potrzeb misji klientów. Dzięki możliwości autonomicznego startu i lądowania zarówno z lądu, jak i z morza, wymagając jedynie powierzchni 3,7 × 3,7 m (12 × 12 stóp), Flexrotor idealnie nadaje się do misji ekspedycyjnych wymagających minimalnej infrastruktury.
Komentarze