Przejdź do treści
Dodatkowi pasażerowie na pokładzie B777 El al, fot twitter
Źródło artykułu

El Al przewozi rezerwistów zabierając do samolotów więcej osób niż wynosi ich pojemność

Izraelski flagowy przewoźnik El Al przyjął na pokład samolotu wykonującego lot LY 82 z Bangkoku (BKK) do Tel Awiwu (TLV) więcej osób niż wynosiła liczba miejsc pasażerskich. 16 października 2023 r., w terminalu lotniska w Bangkoku znalazło się wielu „młodych turystów, którzy chcieli wrócić do Izraela i odpowiedzieć na wezwanie o mobilizację w ramach Order 8”.

Po zapełnieniu pokładu w budynku terminala pozostało nadal dziesiątki osób, które chciały wrócić do Izraela, a nie zmieściły się na pokładzie. Linia lotnicza poinformowała jednak, że spróbuje zabrać tym lotem wszystkich chętnych.

Przewoźnik zapełnił wszystkie 279 miejsc w B777 i przyjął dodatkowo na pokład kolejne 30 osób. Załoga przydzieliła im miejsca jumpseat i za zgodą kapitana, pozwoliła niektórym zająć podłogę w kuchniach oraz przestrzeń w pobliżu kokpitu.

Chociaż w świetle standardów lotniczych stanowi to wyraźne zagrożenie bezpieczeństwa, to jednak był to wyjątek wdrożony ze względu na krytyczną sytuację w Izraelu. Na wezwanie swojego kraju do walki z Hamasem na całym świecie odpowiedziało ok 360 tys. izraelskich rezerwistów.

Redaktor naczelny „Jerusalem Post”, Avi Mayer, powiedział, że 11 października 2023 r. anonimowy ortodoksyjny Żyd stanął przy stanowisku El Al na nowojorskim lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego (JFK) i zaoferował, że kupi bilet każdemu rezerwiście, które będzie chciał wrócić do Izraela.  W ten sposób mężczyzna zapłacił łącznie za 250 biletów.

Linie lotnicze El Al Israel Airlines, założone w 1948 r., są jedynym przewoźnikiem komercyjnym na świecie, który wyposaża swoje samoloty w systemy obrony przeciwrakietowej chroniące je przed rakietami ziemia-powietrze.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony