Przejdź do treści
Air Force One na lotnisku w Jasionce (fot. materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka)
Źródło artykułu

Dostawa nowego Air Force One opóźnia się, ale będzie on miał nowe malowanie

Według Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, dostawy nowych samolotów „Air Force One” będą opóźnione w stosunku do aktualnego harmonogramu. 10 marca, US Air Force potwierdziły, że prezydent Biden wybrał nowe malowanie, które przypomina wyglądem obecnie stosowane w AFO. Samolot będzie również wyposażony w unikalne modyfikacje, aby zapewnić prezydentowi i personelowi bezpieczny i niezawodny transport lotniczy.

Dwa obecne samoloty Air Force One to zmodyfikowane odrzutowce Boeing 747-200B, znane również jako VC-25A. Nowe ich wersje będą nieco większymi modelami 747-8I i zostaną sklasyfikowane przez Siły Powietrzne jako VC-25B. Jako najnowsza wersja B747, samoloty będą bardziej oszczędne i będą miały niższe koszty eksploatacyjne.  

Podobnie jak obecny Air Force One, nowa jego wersja zostanie znacząco zmodyfikowana, aby zapewnić POTUS, personelowi i gościom bezpieczne i niezawodne wrażenia z lotu w połączeniu z możliwościami komunikacyjnymi i zabezpieczeniami równoważnymi poziomowi dostępnemu w Białym Domu. Siły Powietrzne poinformowały również, że modyfikacje obejmą ulepszenia zasilania elektrycznego, systemu komunikacji, osłony medycznej, wnętrz, systemów obrony i lepszą możliwość wykonywania autonomicznych operacji naziemnych. Koszt modernizacji obu samolotów szacuje się na 3,9 mld dolarów.

Nowe Jumbo Jety zastąpią starzejącą się obecnie flotę VC-25A, która od ponad 30 lat przewozi prezydentów USA. Obecna samoloty te borykają się z rosnącymi kosztami utrzymania, a niektóre ich podzespoły stają się przestarzałe. Pierwszy VC-25B ma być dostarczony w 2027 r., a drugi rok później.

Nowy Air Force Ome

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony