Dawn Aerospace rozpoczyna przyjmowanie zamówień na samolot suborbitalny Aurora
22 maja 2025 r., Dawn Aerospace, startup rozwijający komercyjny samolot suborbitalny, ogłosił, że przyjmuje zamówienia na swój samolot kosmiczny „Aurora”. Bezzałogowiec łączy w sobie cechy samolotu konwencjonalnego i kosmicznego.
Statek powietrzny może startować i lądować na zwykłych pasach startowych i może wykonywać kilka misji dziennie. „Aurora” będzie również w stanie latać z bardzo dużą prędkością (do Mach 3,5) i osiągać wysokości suborbitalne do 328 000 stóp, gdzie powszechnie przyjmuje się, że zaczyna się przestrzeń kosmiczna.
W komunikacie prasowym ogłaszającym otwarcie księgi zamówień Dawn Aerospace oświadczyło, że spodziewa się, że komercyjne dostawy „Aurory” rozpoczną się w 2027 r.
Firma twierdzi, że jest to pierwszy raz w historii, kiedy samolot zdolny do lotów kosmicznych jakiegokolwiek rodzaju został udostępniony na rynku klientom końcowym. Model biznesowy firmy zakłada, że prywatni operatorzy kupują samoloty i samodzielnie prowadzą własne operacje suborbitalne.
W listopadzie 2024 r. „Aurora” przekroczyła barierę dźwięku i osiągnęła prędkość maksymalną Mach 1,2 podczas lotu testowego w Nowej Zelandii. Podczas tego samego lotu „Aurora” ustanowiła również nowy rekord najszybszego wznoszenia się do wysokości powyżej 20 000 m.
Po osiągnięciu ostatecznej formy „Aurora” będzie mogła wykonywać misje, w których przez kilka minut będą utrzymywane warunki zerowej grawitacji. Dzięki temu wynikowi Dawn Aerospace spodziewa się zainteresowania operatorów wojskowych i przemysłowych, ponieważ niektóre procesy, na przykład w naukach o zdrowiu i produkcji mikroprocesorów, są lepiej przeprowadzane w warunkach braku grawitacji.



Komentarze