Przejdź do treści
Airbus A320-200 należący do linii Air Moldova w locie (fot. Aldo Bidini, GFDL 1.2, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Certyfikat linii Air Moldova został unieważniony

Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) linii Air Moldova został unieważniony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Mołdawii. 20 lutego 2024 r., miejscowy CAA zrobił to na wniosek komisji ds. certyfikacji.

Komisja ustaliła, że przewoźnik będący od ponad pół roku w procesie przyspieszonej reorganizacji, nie przedstawił żadnego dowodu potwierdzającego usunięcie niezgodności w ustalonym terminie, nie posiada żadnego samolotu mogącego wykonywać operacje komercyjne i tym samym nie spełnia minimalnych kryteriów posiadania AOC. Wszystkie te czynniki stały się podstawą wycofania certyfikatu przewoźnika lotniczego.

Wcześniej CAA zawiesił tymczasowo certyfikat przewoźnika lotniczego na okres sześciu miesięcy. „Po upływie sześciomiesięcznego okresu, ze względu na brak co najmniej jednego samolotu posiadającego ważne świadectwo zdatności do lotu, unieważnienie AOC było nieuniknione” – stwierdził Urząd.

W maju 2023 r. linie Air Moldova ogłosiły zawieszenie działalności i zablokowały sprzedaż biletów na przyszłe loty. Spółka wyjaśniła, że złożyła wniosek do sądu o przyspieszoną restrukturyzację, co miało pomóc uniknąć jej upadłości. Linia podała, że znalazła inwestora gotowego zainwestować 50 mln dolarów, co miało pomóc rozwiązać problemy finansowe i uzupełnić jej flotę.

Kłopoty linii w pełni uwidoczniły się w marcu zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy odwołała ona dziesiątki lotów. Firma tłumaczyła to tym, że nie mogła korzystać z trzech z czterech swoich samolotów, ponieważ jeden musiał przejść obowiązkowy przegląd, a dwa pozostałe zostały oddane do leasingodawcy. Przewoźnik podkreślał, że leasingodawca wycofał swoje samoloty ze względów bezpieczeństwa lotów po opuszczeniu rynku mołdawskiego przez Wizz Air.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony