23. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym we Francji - podium drużynowo (fot. Wieczorek Flying Team)

Brąz drużynowo dla Polaków na 23. Samolotowych Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym

W dniach 29 lipca – 4 sierpnia br. na lotnisku Mȃcon-Charnay we Francji rozegrane zostały 23. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym. Wzięli w nich udział przedstawiciele 12 krajów: Austrii, Czech, Polski, Litwy, Słowacji, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Chin i Włoch.

Na MŚ Samolotowa Reprezentacja Polski była w składzie:
Krzysztof Wieczorek – Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – obrońcy tytułu Mistrzów Świata
Michał Wieczorek – Marcin Kwiatosz (Aeroklub Krakowski / Aeroklub Warszawski)
Marcin Chrząszcz – Michał Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski)
Marcin Skalik – Joanna Skalik (Aeroklub Częstochowski)
Bolesław Radomski – Dariusz Lechowski (Aeroklub Pomorski / Aeroklub Nowy Targ)
Marek Kachaniak – Łukasz Pawlak (Aeroklub Częstochowski / Aeroklub Warszawski)
Tomasz Koperski – Magdalena Koperska (Aeroklub Częstochowski)
Andrzej Marszałek – sędzia

Mistrzostwa były dwuetapowe. W pierwszej części sędziowie FAI oceniali umiejętności pilota i nawigatora podążania określoną trasą, na której musieli dokładnie zaplanować prędkość, upewniając się na podstawie otrzymanych zdjęć, że przelatują nad każdym punktem orientacyjnym. Druga konkurencja obejmowała zawody na celność lądowania, gdzie należało przyziemić dokładnie na wyznaczonej linii, a każda odchyłka przed lub za nią oznaczała punkty karne.

W sumie podczas mistrzostw piloci polecieli na trzy trasy. Podczas pierwszej konkurencji w dniu 31 lipca najlepsza polska załoga zajęła czwarte miejsce. Byli to Marcin Chrząszcz i Michał Chrząszcz. Obecnie jednak w oficjalnej tabeli wyników z tego dnia zajmują 5 pozycję, ale ich wynik oznaczony został (*). A wyniki oznaczone gwiazdką (wg organizatorów) prawdopodobnie ulegną zmianie.

Druga konkurencja została rozegrana 2 sierpnia. Załogi wystartowały w kierunku północno-zachodnim od Mâcon, mijając Chalon sur Saône, Le Creusot i Montceau les Mines. Na lotnisku Mâcon następowało jedno po drugim lądowanie precyzyjne z silnym składowym wiatru chwilowo w osi pasa startowego. W środku popołudnia przeszedł wiatr, zmuszając sędziów na lotnisku do kilkukrotnego podniesienia czerwonej flagi. Próby precyzyjnego lądowania ostatecznie odwołano. W środę najlepsza była czeska załoga Jonáš Petr i Velát Marek. Drugi rezultat tego dnia uzyskała polska załoga w składzie Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz. Trzecie miejsce zajęli w środę francuzi Alexis Fuchs i Jean-Baptiste Trouche.

Trzecie konkurencja została rozegrana kolejnego dnia - 3 sierpnia. Tego dnia pogoda była nieco łagodniejsza. Piloci polecili na wschód od lotniska Mȃcon-Charnay na bardzo wymagającą trasę. W czwartek precyzyjne lądowania piloci wykonywali na lotnisku Bourg-en-Bresse. To był dobry dzień dla polskich załóg. Pierwsze miejsce zajęła załoga w składzie Marcin Skalik i Joanna Skalik. Zaraz za nimi uprasowała się kolejna polska załoga w składzie Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski. Trzeci rezultat uzyskali Francuzi Olivier Riviere i Jerome Jireau.

Po podliczeniu punktów polscy piloci przywiozą do kraju brązowy medal drużynowy 23. Samolotowych Mistrzostw Świata w Lataniu Rajdowym!

Wyniki indywidualnie:
1. miejsce – Petr Jonas i Marek Velat (Czechy)
2. miejsce – Olivier Rivière i Jérôme Jireau (Francja)
3. miejsce – Alexis Fuchs i Jean-Baptiste Trouche (Francja)