Przejdź do treści
Źródło artykułu

Atlas Królewskich Sił Powietrznych wykonał najdłuższy w historii lot w ramach ćwiczeń Pacific Air

Samolot Królewskich Sił Powietrznych Brize Norton A400M Atlas wykonał najdłuższy w historii lot tego typu samolotu, aby rozpocząć rozmieszczenie RAF w ramach ćwiczeń Mobility Guardian 23.

3 lipca br., Atlas wystartował z bazy RAF Brize Norton i w czasie 20 godzin i 36 minut wykonał bezpośredni lot do Guam, tankując po drodze trzy razy, raz nad Atlantykiem, raz nad Alaską i wreszcie nad Oceanem Spokojnym. Trasa lotu została zaplanowana bliżej bieguna północnego nad czapą lodową Arktyki.

Pierwszego tankowania dokonał Voyager z Dywizjonu 10/101 lecącego z Wielkiej Brytanii, a drugie i trzecie tankowanie wykonał drugi Voyager, który działał z bazy lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Eilson na Alasce.

Komandor lotnictwa Anthony Lyle, dowódca Sił Mobilności Powietrznej RAF, powiedział: „Exercise Mobility Guardian to wyjątkowa okazja szkoleniowa dla Air Mobility Force, która pozwala nam zademonstrować szybkość, zasięg i użyteczność RAF, wspartą zasobami Air Mobility Force, i wzmacnia naszą zdolność do szybkiego prowadzenia globalnych operacji lotniczych."

„Lot A400M Atlas z RAF Brize Norton na Guam jest doskonałym przykładem naszej zdolności do projekcji siły powietrznej, co pozwala nam na przetransportowanie samolotów, załóg i niezbędnego sprzętu na drugi koniec świata w odpowiednim czasie, tak aby mogły natychmiast wejść do akcji” – dodał Anthony Lyle.

(fot. Royal Air Force, Twitter)

Porucznik lotnictwa Andy York z Voyager Force Training Flight powiedział: „Z perspektywy załóg samolotów był to dla wszystkich trudny i satysfakcjonujący lot, który miał na celu umożliwienie projekcji możliwości Floty Mobilności Powietrznej RAF. Korzyści wynikające ze strategicznego tankowania w powietrzu dalekiego zasięgu innym dużym typem samolotu, przeprowadzanego z wysuniętych lotnisk były znaczące”.

(fot. Royal Air Force)

Oprócz amerykańskich samolotów biorących udział w Mobility Guardian, do oddziału RAF dołączą samoloty i personel z Australii, Kanady, Francji, Japonii i Nowej Zelandii.

(fot. Royal Air Force)

Ćwiczenia są najnowszym przykładem znaczenia, jakie Wielka Brytania przywiązuje do tego regionu, ponieważ obszar treningowy rozciąga się od północnej Australii do Japonii, a następnie przez Pacyfik do Hawajów. Celem ćwiczenia jest rozwijanie przez zaangażowane kraje umiejętności i zrozumienia w zakresie interoperacyjności, aby w razie potrzeby móc dostarczyć siły powietrzne i przezwyciężyć koncepcję „tyranii odległości”.

(fot. Royal Air Force)

Podczas ćwiczeń planowane są loty bojowe z i do Japonii. Takie działania RAF pokazują zaangażowanie Wielkiej Brytanii w niedawno podpisane porozumienie z Hiroszimy między Wielką Brytanią a Japonią. Umowa podkreśla, że bezpieczeństwo i dobrobyt regionów euroatlantyckich i Indo-Pacyfiku są nierozłączne. Wielka Brytania i Japonia, wzmacniając wspólne zdolności w zakresie bezpieczeństwa, pomagają chronić światowy pokój i stabilność.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony