Przejdź do treści
Tankowanie samolotu pasażerskiego zrównoważonym paliwem lotniczym SAF - Jet-A1 z cysterny Neste (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus i Neste łączą siły w zakresie rozwoju paliwa SAF w celu dekarbonizacji branży lotniczej

Przedstawiciele Airbusa i Neste, wiodącego światowego producenta paliw odnawialnych, podpisali porozumienie (MoU) na rzecz wspólnego przyspieszenia produkcji i wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego SAF. Obie strony oceniają, że SAF stanowi kluczowe rozwiązanie pomagające zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych podczas podróży lotniczych. Współpraca firm ma na celu przyspieszenie przejścia sektora lotniczego na SAF.

Neste i Airbus uznają, że jednym z największych wyzwań związanych z przyspieszeniem stosowania SAF jest zwiększenie produkcji tego paliwa. Współpraca Airbusa i Neste ma przysłużyć się popularyzacji SAF w globalnym przemyśle lotniczym. Partnerzy zakładają wspólne badanie możliwości biznesowych i wspólne promowanie produkcji i wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego. Nacisk zostanie położony na rozwój techniczny SAF, zatwierdzanie paliw i testowanie obecnych i przyszłych technologii produkcji oraz badanie, w jaki sposób można używać paliwa opierającego się w 100% na SAF.

„SAF to jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań w dziedzinie dekarbonizacji przemysłu lotniczego, które może być stosowane zarówno przez samoloty już będące w eksploatacji, jak i przez statki powietrzne przyszłości. Cieszy nas współpraca z Neste, gdyż przyspieszymy rozwój i  upowszechnienie SAF, aby stymulować tworzenie opłacalnego komercyjnie rynku odnawialnych paliw lotniczych”, mówi Julie Kitcher, wiceprezes ds. komunikacji i spraw korporacyjnych w Airbusie. „Wszystkie samoloty Airbusa są już certyfikowane do latania na mieszance paliwa z udziałem 50% SAF, a zawiązane partnerstwo będzie miało zasadnicze znaczenie dla uzyskania certyfikatu do stosowania 100% SAF przed końcem bieżącej dekady”.

„Neste przoduje w przyspieszaniu transformacji sektora lotniczego w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Ta transformacja wymaga współpracy wszystkich interesariuszy w branży. Współpraca z Airbusem łączy pioniera w branży lotniczej z liderem w dziedzinie paliw odnawialnych. Połączone wiedza i doświadczenia naszych firm pomogą zwiększyć wykorzystanie i dostępność SAF jako sposobu na przejście lotnictwa na bardziej zrównoważone źródła energii i ograniczenie jego wpływu na klimat”, powiedział Thorsten Lange, wiceprezes wykonawczy Neste ds. paliw odnawialnych dla lotnictwa.

To już drugi przypadek współpracy między Airbusem a Neste. Pierwszym przykładem było badanie „Emisje i wpływ paliw alternatywnych na klimat” (ECLIF3) w odniesieniu do SAF, przeprowadzone z  niemieckim instytutem badawczym DLR. Na podstawie obecnego MoU Airbus i Neste będą dalej pracować nad technicznymi aspektami wyzwania, jakim jest uzyskanie certyfikatu dla100% SAF.

Całe środowisko lotnicze powinno być zainteresowane zwiększeniem użycia SAF. Oprócz pracy nad aspektami technicznymi, Neste i Airbus będą zatem badać konkretne projekty paliw SAF i możliwości biznesowe na całym świecie z liniami lotniczymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony