Przejdź do treści
CityAirbus NextGen w barwach ITA Airways (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus i ITA Airways nawiązały współpracę na rzecz rozwoju miejskiej mobilności lotniczej we Włoszech

Airbus i linie ITA Airways zawarły porozumienie na rzecz współpracy w zakresie miejskiej mobilności powietrznej (UAM) we Włoszech. Obie firmy zbadają możliwość stworzenia usług UAM, identyfikując przypadki sensowności stosowania rozwiązań mobilności bezemisyjnej.

Porozumienie przewiduje wspólne promowanie UAM wśród lokalnych interesariuszy w celu zainteresowania nią dodatkowych partnerów, co z kolei umożliwi bezpieczne uruchomienie operacji lotniczych przy pomocy napędzanego elektrycznie statku powietrznego pionowego startu i lądowania (eVTOL) CityAirbus NextGen, znajdującego się obecnie w fazie rozwoju. Strony porozumienia zgodziły się też działać na rzecz zapewnienia społecznej akceptacji UAM poprzez demonstrowanie korzyści, jakich nowy rodzaj usług może przysporzyć lokalnym społecznościom.

„Współpraca między ITA Airways i Airbus zaczęła się wraz z ewolucją w kierunku bardziej nowoczesnych, wygodniejszych i przyjaznych dla środowiska samolotów pasażerskich, wyposażonych w najnowocześniejsze technologie”, powiedział Alfredo Altavilla, prezes ITA Airways. „Dzięki zawartej umowie nasze partnerstwo rozszerza się na segment miejskiej mobilności lotniczej. Stworzymy szerszą, zorientowaną na klienta, innowacyjną i zrównoważoną ofertę usług”.

CityAirbus NextGen to w pełni elektryczny statek powietrzny wyposażony w stałe skrzydła, usterzenie ogonowe w kształcie litery V i osiem elektrycznie napędzanych śmigieł tworzących unikalny, rozproszony układ napędowy. Jest on przeznaczony do przewozu do czterech pasażerów – w tym pilota – w lotach bezemisyjnych. CityAirbus NextGen ma mieć zasięg operacyjny 80 km i osiągać prędkość przelotową 120 km/h, dzięki czemu nada się do różnych misji.

Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbusa, powiedział: „Zawarta umowa dowodzi silnych relacji między Airbusem i ITA Airways. Stwarza szanse wykorzystania wspólnych ambicji na rzecz pionierskiego rozwoju zrównoważonego lotnictwa – i opracowania nowych rozwiązań w zakresie mobilności powietrznej, wspierającej pod koniec tej dekady funkcjonowanie miast i społeczności”.

ITA Airways to włoski przewoźnik lotniczy, stworzony w 2021 roku. Firma wykazała duże zainteresowanie innowacyjnymi projektami dekarbonizacji lotnictwa, takimi jak rozwój miejskiej mobilności poprzez eVTOL. ITA Airways niedawno zamówiła bezpośrednio w Airbusie 28 samolotów: siedem A220, 11 A320neo i 10 A330neo. Do floty tej linii tego lata dołączy również pierwszy A350.

Od 2014 roku Airbus bada, w jaki sposób napęd elektryczny może pomóc w konstruowaniu nowych rodzajów statków powietrznych. We wrześniu 2021 roku firma zaprezentowała w pełni elektryczny prototyp eVTOL – CityAirbus NextGen. Inżynierowie Airbusa pracują nad projektem UAM w oparciu o eVTOL nie tylko w celu zaoferowania nowych usług, ale także dążąc do zmniejszenia emisyjności lotnictwa w całej gamie produktów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony