Przejdź do treści
Parkujące samoloty na pokazach w Oshkosh
Źródło artykułu

Ponad 10 tys. statków powietrznych na tegorocznym AirVenture 2023. Niesamowite statystyki imprezy

Przemawiając podczas AirVenture 2023, prezes Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego (EAA), Jack Pelton, powiedział: „W ciągu tygodnia działo się tutaj tak wiele, a impreza obejmowała cały świat lotniczy, od obecności Dowództwa Szkolenia Sił Powietrznych USA i NASA, po odrestaurowane samoloty i ekscytujące nowe technologie. Oshkosh ponownie było miejscem, które połączyło świat lotnictwa”.

AirVenture 2023 odwiedziło 677 tys. osób, przewyższając poprzedni rekord 650 tys. ustanowiony w 2022 r. „Mieliśmy rekordową liczbę uczestników, wystawców, wolontariuszy i nie tylko” — mówił Pelton. „Ostatni rok był pełen wyzwań ze względu na pogodę, logistykę i inne czynniki, co sprawia, że jestem jeszcze bardziej dumny z wysiłków naszych wolontariuszy i personelu w celu zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia”, dodał.

Na AirVenture 2023 przyleciało ponad dziesięć tysięcy stałopłatów i wiropłatów wszelkiego możliwego projektu i pochodzenia. Większość z nich można było zobaczyć na lotnisku Wittman (OSH) w stanie Wisconsin – gdzie w okresie 11 dni obejmującym okres od 20 do 30 lipca odnotowano 21833 operacji lotniczych. Liczba ta oznacza średnią godzinową 148 startów i lądowań podczas przerw operacyjnych lotniska.

Uczestnicy AirVenture 2023 na przemian podziwiali łącznie 3365 samolotów pokazowych, w tym: rekordową liczbę 1497 zarejestrowanych konstrukcji zabytkowych, 1067 maszyn samodzielnie zbudowanych, 380 samolotów bojowych (o trzy procent więcej niż w poprzednim roku), 194 ultralekkie statki powietrzne, 134 wodnosamoloty i amfibie, 52 samoloty akrobacyjne i 41 śmigłowców.

Podczas imprezy swoje produkty oferowało 848 wystawców z 93 krajów. Całość była relacjonowana przez 863 przedstawicieli mediów pochodzących ze wszystkich sześciu nadających się do zamieszkania kontynentów świata. Do Oshkosh nie przybyła jeszcze jedynie delegacja z Antarktydy.

Oshkosh 2023

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony