Przejdź do treści
Źródło artykułu

67. Puchar Gordona Bennetta wystartuje z Münster

21 załóg z 12 krajów będzie rywalizowało o Puchar Gordona Bennetta – najbardziej prestiżową nagrodę lotniczą na świecie. Piloci wystartują 13 września 2024 r. w mieście Münster w Westfalii (Niemcy). Większość Europy jest dla pilotów otwarta.

W tym roku Polskę reprezentują dwie załogi. Pierwsza z nich (POL-1) to piloci Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki. Razem z Piotrem Lubaczewskim i Bartoszem Nowakowskim wyjechali z Polski 11 września, aby mieć czas na przygotowanie wszystkiego i złapanie chwili oddechu przed startem. Załoga trenowała również przed wyjazdem.

Nasze ostatnie treningi z Jackiem Bogdańskim dały nam sporo pewności, więc liczymy, że już niebawem to zaprocentuje! Scenariusze na lot są różne, ale to pogoda ostatecznie zweryfikuje rzeczywistość. Oby była dla nas łaskawa – mówi Przemysław Mościcki.

Jacek Bogdański to doświadczony polski pilot balonowy, który w 2018 r. wraz z Mateuszem Rękasem zwyciężył w Pucharze Gordona Bennetta. Przemysław Mościcki niedawno dołączył do wąskiego grona pilotów gazowych, a swój debiut miał w zeszłorocznych zawodach o Puchar Gordona Bennetta w Albuquerque w Stanie Nowy Meksyk.

Drugą załogę, która będzie reprezentowała Polskę stanowią Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-2) z Lotniczego Klubu Sportowego "Zefir".

Trzymamy kciuki za obie polskie załogi POL-1 i POL-2!

Tradycyjnie już w Pucharze Gordona Bennetta startuje Polak, tyle że pod obcą flagą. W australijskiej załodze Dariusz Brzostowski poleci razem z Kiffem Saundersem. Za nich też trzymamy kciuki!

Na początku mistrzostw odbędzie się obszerny program wspierający bezpośrednio na Schlossplatz w centrum Münster. 12 września, w godzinach 8:00-20:00 zaplanowano napełnianie worków z piaskiem. W godzinach 10:00-14:00 odbędzie się odprawa drużyn. W godzinach 15:00-17:00 odbędzie się odprawa ogólna na zamku w Münster. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano w godzinach 18:00-20:00 na placu zamkowym. A o godz. 21:00 Night Glow od sponsorów Schlossplatz Münster.

13 września od rana odprawa i start balonów na ogrzane powietrze. A potem rozpoczną się przygotowania zawodników do startu w Pucharze Gordona Bennetta. O godzinie 12: rozpocznie się napełnianie balonów. Start balonów zaplanowano na godz. 18:00 na podium startowym przed zamkiem. Gdyby tego dnia pogoda nie sprzyjała, terminem rezerwowym startu zawodników jest 14 września. Pełny program TUTAJ.

(fot. Coupe Aéronautique Gordon Bennett)

Międzynarodowe zawody balonowe zostały zainicjowane przez poszukiwacza przygód i potentata prasowego Gordona Bennetta w 1906 roku, kiedy 16 balonów wystartowało z Ogrodów Tuileries w Paryżu we Francji. Dwustutysięczny tłum widzów nie wiedział jeszcze, że ten wyścig będzie trwał przez cały XX wiek.

Celem zawodów jest pokonanie jak największej odległości w linii prostej bez lądowania. W przypadku pokonania takiego samego dystansu przez kilka załóg zwycięża ta, która pokonała trasę w najkrótszym czasie. Trofeum zawodów jest przechodni puchar, ale kraj, którego załoga zwycięży trzykrotnie pod rząd, otrzymuje tę nagrodę na własność.

Polska sześciokrotnie tryumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w latach 1983, 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka, a także Bogdańskiego i Rękasa na trwałe wpisały się do historii lotnictwa.

Przypomnijmy, iż zeszłoroczną 66. edycję zawodów wygrała francuska załoga FRA-2 w składzie Eric Decellieres i Benoit Havret, która leciała balonem F-PPSE (LE PETIT PRINCE). Piloci FRA-2 po 3d 13h 43m 56s wylądowali niecałe 80,9 km od wybrzeża wzdłuż rzeki New w Jacksonville w Stanie Karolina Północna. Swoim balonem przelecieli 2661.40 km. Relację z tej rywalizacji można przeczytać TUTAJ. https://dlapilota.pl/wiadomosci/swiat/66-puchar-gordona-bennetta-wystartuje-z-albuquerque-juz-w-sobote

Rywalizację załóg będzie można śledzić na stronie: https://live.gordonbennett.aero/

Zapraszamy Was również, żeby dołączyć do wydarzenia na Balonowej Stronie Nieba i wspólnego kibicowania pilotom: https://www.facebook.com/events/1220652036039948/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony