Przejdź do treści
Źródło artykułu

650 m separacji pomiędzy lądującym i startującym A320. Kontroler zawieszony po sytuacji kolizyjnej w Bombaju (film)

8 czerwca 2024 r., dwa samoloty o włos uniknęły zderzenia na pasie startowym międzynarodowego lotniska Chhatrapati Shivaji Maharaj (BOM) w Bombaju. Do zdarzenia doszło w momencie, gdy samolot IndiGo wylądował na pasie startowym, a Air Indii z niego startował.

Materiał dokumentujący przebieg zdarzenia został udostępniony w sieci. Do incydentu doszło, gdy A320-200N linii Indigo (znaki rejestracyjne VT-ISV) podchodził do lądowania na pasie 27 w Bombaju po wykonaniu lotu 6E-5053 z Indore.

W tym samym czasie A320-200N Air India (znaki rejestracyjne VT-RTS) mający wykonać lot AI-657 z Bombaju do Thiruvananthapuram (Indie) otrzymał zezwolenie na zajęcie, a następnie start z tego samego pasa. Samolot wkołował na pas o godzinie 00:44:18 UTC, o godzinie 00:44:43 UTC stanął na linii centralnej i ok 30 sekund później rozpoczął rozbieg.

Zgodnie z danymi ADS-B obu statków powietrznych, A320 Air India wzbił się w powietrze tuż przed lądującym A320 Indigo. Separacja pozioma pomiędzy samolotami wyniosła 650 m.

Linie Indigo poinformowały, że załoga rejsu 6E-5053 otrzymała zezwolenie na lądowanie i zastosowała się do instrukcji ATC. Przewoźnik zgłosił incydent indyjskiej DGCA. Z kolei linie Air India poinformowały, że ich piloci ich A320 otrzymali zezwolenie na zajęcie pasa startowego, a następnie start, co wykonali zgodnie z procedurą.

Indyjska DGCA wszczęła dochodzenie i zawiesiła kontrolera ruchu lotniczego uczestniczącego w zdarzeniu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony