Przejdź do treści
Myasishchev M-55, fot. wikipedia
Źródło artykułu

Sowiecki samolot M-55 pomoże Rosji w prowadzeniu zwiadu nad Ukrainą

Rosja prawdopodobnie rozważa przywrócenie do służby sowieckiego samolotu rozpoznawczego M-55 (w kodzie NATO Mystic B), aby wzmocnić jej ograniczone możliwości zwiadu nad Ukrainą - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że dzięki pułapowi operacyjnemu, wynoszącemu ponad 21 tys. metrów, M-55 był ostatnio wykorzystywany jako platforma badawcza w dziedzinie nauk o ziemi, zaobserwowano jednak, że jest on wyposażony w wojskową kapsułę zwiadowczą, opracowaną z myślą o rosyjskich myśliwcach.

Jak wskazano, krytyczną wadą rosyjskiej strategii zakupowej było to, że nie udało się stworzyć odpowiednich zdolności w zakresie wywiadu, obserwacji, pozyskiwania celów i rozpoznania (ISTAR), co ma kluczowe znaczenie dla szybkiego i dokładnego ścigania celów przez siły powietrzne, morskie i naziemne.

"Istnieje realna możliwość, że M-55 powróci do służby na linii frontu, aby wzmocnić ograniczone możliwości Rosji w zakresie ISTAR nad Ukrainą. Działanie na dużych wysokościach umożliwia czujnikom pracę na znacznym dystansie. Jest niemal pewne, że samolot będzie prowadził misje przeciwko Ukrainie ze względnie bezpiecznej rosyjskiej przestrzeni powietrznej" - napisano.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony