Przejdź do treści
Źródło artykułu

Słowacja: wylądowały dwa pierwsze z 14 zamówionych w USA samolotów F-16

Dwa pierwsze z czternastu zamówionych przed sześcioma laty w USA myśliwców F-16 wylądowały w poniedziałek wieczorem na lotnisku w bazie Kuchynia w zachodniej części Słowacji. To pierwsze nowe maszyny od prawie 30 lat.

Piloci najnowszych słowackich maszyn najpierw krążyli nad lotniskiem, a następnie stopniowo przelatywali nad pasem startowym ze złożonym podwoziem. Dopiero przy kolejnym podejściu wylądowali i przejechali pod symboliczną bramą triumfalną stworzoną ze strumieni wody z pojazdów strażackich.

Zakup 14 nowoczesnych myśliwców F-16 C/D Block 70 w USA jest najdroższym kontraktem w historii niepodległej Słowacji. Bratysława zapłaciła za nie ponad 1,5 miliarda euro. Samoloty miały trafić na Słowacji w zeszłym roku, ale ich produkcja została opóźniona z powodu braku chipów.

Kontrakt podpisał w 2018 r. rząd ówczesnego premiera Petera Pellegriniego, który w poniedziałek witał na lotnisku nowe maszyny jako prezydent kraju i zwierzchnik jego sił zbrojnych.

"To okazja, aby ochrona słowackiego nieba wróciła w słowackie ręce" - powiedział prezydent.

Przypomniał, że przed laty oferta amerykańska został oceniona jako najbardziej ekonomiczna, a teraz Słowacja otrzymuje najnowocześniejsze myśliwce F-16, w których awionika spełnia parametry maszyn piątej generacji.

Tym samym, kontynuował prezydent, słowackie myśliwce będą mogły współdziałać z maszynami innych sił powietrznych NATO. Pellegrini powiedział, że po wybuchu wojny na Ukrainie wydatki na obronność są nie tylko zobowiązaniem wobec NATO, ale także zobowiązaniem wobec obywateli, którzy muszą czuć się bezpiecznie.

Do końca 2024 roku na Słowację z USA przyleci jeszcze jedna maszyna. Pozostałe w 2025 i 2026 roku. Do czasu osiągnięcia przez słowacką eskadrę pełnej zdolności bojowe, za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Słowacji odpowiadają piloci z Polski, Czech, Węgier i Niemiec. Za pomoc w ochronie słowackiego nieba dziękował w poniedziałek sojusznikom prezydent i wicepremier, minister obrony Robert Kaliniak.

W 2022 r. Słowacja zrezygnowała z eksploatacji postsowieckich Mig-29, które przekazano Ukrainie. (PAP)

Autor: Piotr Górecki

prg/ sp/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony