Przejdź do treści
Elektryczny Velis Electro, fot. źródło: Skydream
Źródło artykułu

Największe zamówienie na samoloty elektryczne w historii

Słoweński producent samolotów Pipistrel Aircraft przy wsparciu Francuskiej Federacji Aeronautyki (FFA) ogłosił partnerstwo z firmą Green Aerolease mające na celu popularyzację zrównoważonego i bezemisyjnego lotnictwa poprzez umożliwienie szkołom i aeroklubom korzystania z certyfikowanych samolotów elektrycznych Velis Electro. Dzięki nawiązanej współpracy Green Aerolease będzie wynajmował wspomnianym podmiotom samoloty elektryczne, bez konieczności ponoszenia przez nie kosztów zakupu. Kontrakt obejmuje dostawę 50 samolotów Velis Electro z certyfikatem EASA, przeznaczonych do szkolenia pilotów do licencji PPL(A). Dostawy będą realizowane przez najbliższe 12 miesięcy. Wsparciem technicznym, obsługą posprzedażową i siecią serwisową będzie zarządzać Finesse Max, francuski dystrybutor Pipistrel Aircraft.

W ramach tego partnerstwa Green Aerolease i Pipistrel Aircraft wzmacniają swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonego sektora transportu lotniczego i mobilności regionalnej, umożliwiając rozmieszczenie samolotów elektrycznych o niskim poziomie hałasu i zerowej emisji spalin na regionalnych lotniskach i obszarach miejskich, gdzie z powodu uciążliwości dla mieszkańców nie pozwala się na użytkowanie samolotów z silnikiem tłokowym. W Europie jest ponad 100 małych lotnisk GA, na których obowiązują surowe ograniczenia lotów lub szkolenie tam jest zabronione z powodu hałasu. Velis Electro generując zaledwie 60 dB może operować na każdym z tych lotnisk.

Początkowo Green Aerolease planuje działalność na terenie Francji, ale prowadzi już rozmowy z potencjalnymi partnerami z innych krajów europejskich.

Założona w 1989 roku firma Pipistrel Aircraft należy do światowych liderów w projektowaniu i produkcji lekkich, przyjaznych dla środowiska samolotów segmentu GA. Pipistrel jest pierwszym i jak dotąd jedynym europejskim producentem statków powietrznych, który uzyskał certyfikat EASA dla swoich samolotów elektrycznych. Pipistrel Velis Electro to idealny samolot do wstępnego szkolenia pilotów.   

Ivo Boscarol, założyciel i dyrektor generalny Pipistrel Aircraft: „Jestem zachwycony, widząc zaufanie, jakim obdarzył nas Green Aerolease, który zdecydował się wraz z nami uczestniczyć w zmniejszaniu wpływu sektora lotniczego na środowisko. Europejska certyfikacja naszego samolotu Velis Electro, przeznaczonego do wstępnego szkolenia pilotów, jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju floty samolotów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i przyjaznych dla środowiska. To partnerstwo umożliwi korzystanie z samolotów bezemisyjnych klubom i szkołom, które nie są w stanie zainwestować w zakup floty samolotów, ale stać je na rozsądne miesięczne opłaty za wynajem. Dzięki tej koncepcji Green Aerolease przyspieszy transformację lotnictwa w kierunku bezemisyjnym i przyjaznym środowisku.

Prezes Francuskiej Federacji Aeronautyki, Jean-Luca Charron potwierdził, że Francuska Federacja Aeronautyki zawsze wspierała innowacje. Dwa lata temu wraz z firmą Pipistrel stworzony został FabLab w Toussus-Le-Noble, aby przetestować ten zupełnie nowy samolot elektryczny. W badaniach wykonano ponad 200 godzin lotu z doskonałymi osiągami, istotną redukcją hałasu, a także zdecydowanym obniżeniem  emisji dwutlenku węgla. Po eksperymentach nadszedł czas na rozmieszczenie floty samolotów na terenie całego kraju i stworzenie nowej dynamiki w środowisku  lotniczym, które przeżywa bezprecedensową transformację.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony