W najbliższych dniach EASA ponownie dopuści B737 MAX do lotów

B737 MAX podczas startu, fot. ATI

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poinformowała, że w przyszłym tygodniu zniesie zakaz lotów B737 MAX. 19 stycznia, Patrick Ky powiedział podczas briefingu prasowego, że dyrektywa dotycząca zdatności do lotu ma zostać wydana w ciągu najbliższych dni, co umożliwi samolotom tego typu na ponowne loty w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Wcześniej już inne organy regulacyjne zatwierdziły ten model Boeinga do przewozu pasażerów. Jako pierwsza zezwolenie wydała Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA), a wkrótce potem brazylijski ANAC umożliwił liniom GOL wykonanie pierwszego lotu z pasażerami na pokładzie (po 20 miesiącach uziemienia). Oczekuje się, że 20 stycznia podobną decyzję podejmie również kanadyjski nadzór lotniczy.

Zniesienie zakazu przez EASA będzie doskonałą wiadomością dla europejskich operatorów, w tym dla Norwegian, który posiada ich 18 egzemplarzy, TUI Group (14), a także Turkish Airlines (12). Inne europejskie linie lotnicze również złożyły zamówienia na znaczną liczbę tego modelu, w tym Ryanair, który zwiększył swoje zamówienie o 75 do łącznie 210 egzemplarzy.

Jednak model MAX przeznaczony dla Ryanaira musi być specjalnie zmodyfikowany, ponieważ będzie on posiadał do 200 miejsc pasażerskich co powoduje, że będzie wymagał dodatkowych drzwi wyjściowych i dodatkowej certyfikacji. Jednak jak podkreślał Ky, w nadchodzących tygodniach również i model B737 MAX-200 zostanie zatwierdzony.

Źródło: simpleflying.com
comments powered by Disqus