Air France wycofuje całą flotę A380

A380 należący do linii Air France, fot. Air France

W związku z pandemią koronowirusa, linie lotnicze Air France ogłosiły wycofanie dziewięciu samolotów A380, które zgodnie z wcześniejszym harmonogramem miały być użytkowane do 2022 r.

Jak podkreśla przewoźnik, A380 nie jest dopasowany do obecnych realiów, bowiem biorąc pod uwagę jego rozmiar, musi być w dużej mierze wypełniony, aby przewozy nim realizowane były opłacalne ekonomicznie. Pierwszy wycofany egzemplarz udał się w ostatnią podróż do Knock w Irlandii na początku tego roku, co spowodowało, że w momencie wybuchu pandemii przewoźnik dysponował dziewięcioma A380.

Air France przypisał natychmiastową decyzję o wycofaniu tego samolotu chęci użytkowania bardziej konkurencyjnej floty o lepszych parametrach i zmniejszonym wpływie na środowisko.

Air France to kolejna linia po Lufthansie i Emirates, która podjęła decyzję odnośnie wycofania z użytku A380 (Emirates ma to uczynić z 40% floty SuperJumbo). W Air France obecnie pięć A380 samolotów jest własnością Air France lub jest przedmiotem leasingu finansowego, a pozostałe cztery są w leasingu operacyjnym, którego właścicielem jest Dr. Peters Group.

Dlaczego linie lotnicze wycofują A380? Aby latanie nim było ekonomicznie opłacalne, samolot musi być w dużej mierze wypełniony. Ma to zatem sens na trasach o dużym obłożeniu, ale przemysł lotniczy zmaga się obecnie z największym kryzysem w historii i szacuje się że popyt nie wzrośnie wcześniej niż w 2023 r.

Źródło: simpleflying.com
comments powered by Disqus