EURAC 2012 - konferencja dowódców europejskich sił powietrznych w Lizbonie

Siły Powietrzne

Dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski oraz dowódcy sił powietrznych z 24 krajów Europy wzięli udział w corocznej konferencji dowódców sił powietrznych (European Air Chiefs Conference - EURAC), która odbyła się 6-8 czerwca 2012 roku w Lizbonie.

Głównym tematem tegorocznej konferencji było wdrażanie procesów transformacji sił powietrznych w celu zwiększenia ich skuteczności oraz efektywności.

Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentowali dowódcy Sił Powietrznych Portugalii oraz Francji. Z kolei dowódca Sił Powietrznych Niemiec przedstawił koncepcję transformacji Luftwaffe w celu przygotowania się na wyzwania przyszłości.

Zarówno dowódcy Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, Holandii, jak i przedstawiciel Dowództwa NATO omówili zasadność międzynarodowej współpracy w zakresie prowadzenia połączonych operacji powietrznych.

W czasie konferencji omówiono również aspekty bieżącej działalności, m. in. prowadzenia operacji lotniczych i szkolenia lotniczego. Dowódca Sił Powietrznych Portugalii gen. Jose Pinheiro podsumował i zakończył konferencję. Następna tego typu konferencja odbędzie się za rok w Holandii.

Generał Majewski spotkał się również z ambasador RP w Portugalii Katarzyną Skórzyńską. W trakcie tej wizyty poruszono kwestie dotyczące współpracy militarnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Portugalią, a także zagadnienia związane z organizacją i zabezpieczeniem EURO 2012.

---

EURAC utworzono w 1993 roku celem analizy głównych problemów współczesnego lotnictwa wojskowego i wymiany doświadczeń pomiędzy dowódcami europejskich sił powietrznych. Liczy 26 uczestników, którzy spotykają się cyklicznie raz w roku. Polska jest członkiem EURAC od 2002 roku.

Czytaj więcej o: 
EURAC w 2010 roku
EURAC w 2009 roku
EURAC w Polsce w 2007 roku


mjr Jakub Block

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus