Rozpoczął się finał 8. Serii Mistrzostw Świata Grand Prix w Chile

8. FAI Sailplane Grand Prix Final

Ostatniego dnia przed rozpoczęciem 8. edycji FAI Sailplane Grand Prix Final, lotnisko Vitacura odnotowało wzmożony ruch lotniczy. Piloci dokonywali ostatecznych udoskonaleń swoich szybowców, oraz wykonywali wyścigi próbne, ćwicząc głównie technikę startu, z uwagi na fakt że to jest ten moment lotu, w którym można stracić najwięcej punktów.

Start może być odległy od lotniska, a instrukcje otwarcia linii startowej są komunikowane przez dyrektora, z samolotu lecącego nad strefą startową. Pozwala to na dobrą komunikację i zapewnia odpowiednie warunki dla wyścigu.

Niestety, w trakcie przygotowań miał miejsce wypadek Klausa Kalmbacha latającego na szybowcu JS1. Klaus zahaczył o drzewo w czasie niskiego przelotu w terenie górzystym w pobliżu Santiago. Na szczęście Klaus nie został poważnie ranny. Wszyscy piloci szybko otrzymali informację o tym, jak ważne jest zarządzanie ryzykiem i ich własnymi marginesami błędu.

Poniżej film z akcji odzyskania szybowca Klausa Kalmbacha po wypadku w trakcie treningu:

Jeden z ulubionych zawodników Carlos Rocca z Chile niestety musiał wycofać się w ostatniej chwili z konkursu z powodów osobistych.

Ceremonia otwarcia odbyła się 12 stycznia o 19:30 czasu lokalnego. W zawodach bierze udział 19 najlepszych pilotów z całego świata. Polskę reprezentują Sebastian Kawa i Łukasz Wójcik. Trzymamy kciuki za polskich pilotów!

Na sobotę, 13 stycznia, został zaplanowany pierwszy wyścig. Jednak z powodu złych warunków pogodowych organizatorzy odwołali pierwszy wyścig.


Szybowce na lotnisku Vitacura podczas pierwszech dnia zawodów (fot. Łukasz Wójcik/FB)

Jak to zwykle na zawodach bywa, jak się zaczną to pogoda się psuje... Dzisiaj szyki pokrzyżowały nam chmury z rozlanych nad argentyńską stroną Andów burz. Pełne pokrycie nie pozwoliło słońcu ogrzać ziemi tak, by rozwinęła się jakakolwiek termika i tuż po 13-tej Brian Spreckley – dyrektor zawodów odwołał konkurencję – powiedział wczoraj Łukasz Wójcik. I dodał: – Jutro ma być lepiej!

Link do trakingu szybowcow w Chile: www.sgp.aero/finals2017/race-coverage/daily-race-coverage.aspx?contestID=28606

Aby śledzić wyniki wyścigów na żywo i wywiady pilotażowe, odwiedź stronę internetową wydarzenia www.sgp.aero/finals2017

Źródło: sgp.aero/finals2017
comments powered by Disqus