Przejdź do treści
Pierwsze w historii zawody EEAC (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Pierwsze w historii zawody EEAC

Idea zorganizowania cyklu zawodów składających się na Puchar Europy Wschodniej w Celności (The East European Accuracy Cup) połączyła spadochroniarzy z Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Węgier i Polski (WKS "Wawel" Kraków). Ma to być pięć zawodów w celności lądowania rozgrywanych w tych krajach, połączonych wspólną klasyfikacją generalną. EEAC zorganizowany jest na bazie zawodów rozgrywanych już wcześniej. W Polsce w oparciu o Spadochronowy Puchar Krakowa.

Pierwsze zawody cyklu rozegrały się w Brasov (Rumunia), na lotnisku Zarnesti, w dniach 6-7.05 br. Była to jednocześnie piąta edycja Rumuńskich Zawodów Spadochronowych "Piatra Craiului". Organizatorem imprezy było Rumuńskie Stowarzyszenie Spadochronowe (The Romanian Parachute Association - ROPA), a imiennie kierowali wszystkim Catalin Balascau i Dan Grigore.

Już przed zawodami było wiadomo, iż rozegrać je będzie bardzo ciężko. Prognozy meteo były bardzo niekorzystne i potwierdziły się one w rzeczywistości. Miało to wpływ na niską frekwencję. Do startu zgłosiło się dwadzieścia pięć zawodniczek i zawodników (sześć drużyn czteroosobowych) z: Mołdawii, Polski, Rumunii i Węgier. Nas reprezentowała ekipa w składzie: Artur Gosiewski, Kamil Wójciak, Dariusz Gloc i Mateusz Stachura. Ze względu na pogodę wykonywać skoki udało się tylko w niedzielne przedpołudnie, kiedy to rozegrano pięć kolejek skoków. Skoczkowie wykorzystywali samoloty: An-2 i Cessna 182. Szósta kolejka została rozegrana do połowy, ostatnie trzy drużyny siedziały już w samolocie na pasie startowym, ale porywisty wiatr i ulewny deszcz uniemożliwiły start samolotu.

Klasyfikacje wyłoniono po pięciu kolejkach skoków. W klasyfikacji drużynowej pierwszych zawodów Pucharu Europy Wschodniej w Celności pierwsze miejsce zajął zespół "Double TT" z Rumunii, miejsce drugie drużyna z Mołdawii, a miejsce trzecie "KRAKÓW Wawel". Klasyfikację indywidualną zwyciężył Zoltan Domschy (Domski) z Rumunii, drugi był Iulian Ivanov z Mołdawii, a trzeci Jozsef Csorba z Węgier. Dariusz Gloc był czwarty.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony