Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samoloty, które wyleciały po grupę polskich obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy są już w Egipcie

Samoloty, które wyleciały w nocy z Polski po grupę polskich obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy są już w Egipcie – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek na platformie X.

"Samoloty, które wyleciały w nocy z Polski po grupę polskich obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy są już w Egipcie. Na ich pokładzie Polska Pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy" – podkreślił MSZ.

W poniedziałek sprawę skomentował też wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Ewakuujemy naszych rodaków ze Strefy Gazy, a na miejsce leci Polska Pomoc humanitarna. Solidarność to podstawa naszej polityki międzynarodowej" – napisał na platformie X.

W niedzielę szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że pierwsi polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy. Wcześniej tego samego dnia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że otrzymał potwierdzenie, że 18 polskich obywateli, w tym osoby nieletnie, zostało ewakuowanych ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah i znajdują się już po stronie egipskiej.

Siewiera dodał, że zgodnie z decyzją prezydenta kontyngent polskich Sił Powietrznych jest gotowy do przeprowadzenia ewakuacji.

W sobotę Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i jest to powyżej 25 osób.

Na zdjęciu głównym: C-130 Hercules polskich Sił Zbrojnych na lotnisku w Egipcie (fot. Sebastian Indra, MSZ)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony