Zmiana nazwy lekarstwem na kłopoty Suchoj Superjet 100

Sukhoi Superjet 100

Nie ma już samolotu Suchoj Superjet 100 (SSJ-100), który miał być rosyjską odpowiedzią na ofertę Airbusa i Boeinga. To nie znaczy jednak, że maszyna przestała być produkowana z powodu trwających kłopotów.

Wprost przeciwnie, będzie produkowana i sprzedawana nadal, tyle że będzie się teraz nazywać Superjet 100. Już bez Suchoja. Rosyjski konglomerat lotniczy, który produkuje te samoloty United Aircraft Building Corporation (UAC) przekazał wszystkie udziały, jakie miał w Sukhoj Civil Aircraft (SCAS) do swojej inne firmy Irkut Corporation.

Teraz, to właśnie ta firma będzie odpowiedzialna za dwa cywilne programy Superjet 100 i MC-21. Przewiduje się, że niektóre innowacyjne rozwiązania, jakie były wykorzystywane w budowaniu MC-21 mogą być wykorzystywane w produkowaniu chińsko – rosyjskich CR929.

Wynika z tego, że Rosjanie postanowili nie rozdrabniać produkcji samolotów cywilnych, tylko skoncentrować ją w jednym podmiocie do którego, oprócz UAC i Irkuta wejdzie również producent kompozytów lotniczych Aerocomposit.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus