Brytyjski sektor lotniczy bez emisji spalin do 2050 roku

Samolot na niebie o zachodzie słońca (fot. Kamil Czajka)

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, brytyjska koalicja Sustainable Aviation firm i organizacji sektora związanego z lotnictwem (m. in. Rolls Royce, easyJet, dział paliwa AirBP, Airbus) ogłosiła plany wyeliminowania do 2050 r. emisji spalin.

To będzie wymagać dokonania dużych zmian w sektorze, wprowadzenia sprawniejszych samolotów i znaczącego zwiększenia udziału biopaliw, które obecnie nie są powszechne. Cel może wydawać się trudny do osiągnięcia, gdyż przewiduje się wzrost przewozu pasażerów o 70 proc. do 2050 r., co oznacza większą liczbę lotów. Przedstawiciele sektora, na który przypada ok. 7 proc. emisji brytyjskich, twierdzą jednak, że będzie on wyrównywać własne emisje finansowaniem ich redukcji gdzie indziej. Projekty offsetowe mogą przewidywać sadzenie drzew czy współfinansowanie projektów wykorzystywania energii wiatru i słońca w krajach rozwijających się – podaje Reuter.

W przedstawionej mapie drogowej działań wymieniono nowe rozwiązania techniczne w samolotach i silnikach, zwiększenie sprawności turbin gazowych, samoloty o napędzie hybrydowym albo całkowicie elektrycznym, które dadzą największe oszczędności – zmniejszą emisje CO2 o 23,5 mln ton rocznie, a nowe paliwa dadzą redukcję o 30 proc.– czytamy w „Air Transport Digest”.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus