Przejdź do treści
MiG-29 Ukraińskich Sił Powietrznych na lotnisku (fot. Siły Zbrojne Ukrainy, Facebook)
Źródło artykułu

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa: mamy pięć brygad myśliwców Su-27 i MiG-29

Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy – MiG-29 – poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok". Wyraził przekonanie, że tymi następnymi krokami będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych samolotów.

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Pięć brygad lotnictwa to prawie 200 samolotów - informuje agencja Interfaks-Ukraina.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony