Lotnictwo ma płacić więcej za CO2. Bilety zdrożeją?

Flota B738 należąca do linii Ryanair

Linie lotnicze nie unikną prawdopodobnie podwyżek cen biletów. Wszystko przez gwałtowny wzrost liczby podniebnych podróży i co za tym idzie emisji CO2. Teraz sporą część praw do emisji CO2 europejskie linie lotnicze dostają za darmo, ale Polska proponuje, by płaciły za całość.

Punktem zwrotnym był ubiegłoroczny raport o emisjach CO2. Linie lotnicze są objęte europejskim systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2 - EU ETS i muszą co roku rozliczać się z emisji, podobnie jak elektrownie czy zakłady przemysłowe. Po raz pierwszy w dziesiątce największych emitentów znalazł się w ubiegłorocznym rozliczeniu Ryanair. Przez to "The Guardian" nazwał nawet irlandzkie tanie linie lotnicze "nowym węglem".

Coraz głośniej jest o tym, że lotnictwo ma swój negatywny wpływ na klimat. W Unii Europejskiej odpowiada za ok. 4 proc. emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka. Gdy inne sektory redukują emisje CO2 lotnictwo co roku powiększa je o kilka procent. W tym tempie do 2050 r. podwoi albo nawet potroi swoje emisje.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus