Heathrow: Zielone światło dla budowy trzeciego pasa

Lotnisko Heathrow (fot. dailymail.co.uk)

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii uchylił w ubiegłym tygodniu decyzję sądu apelacyjnego, w myśl której budowa trzeciego pasa na londyńskim lotnisku Heathrow jest niezgodna z prawem. Wyrok, który właśnie zapadł, umożliwia realizację inwestycji, choć o niej nie przesądza.

W lutym tego roku sąd apelacyjny zdecydował, że londyńskie Heathrow, siódme pod względem obsługi pasażerów lotnisko na świecie, nie może zostać rozbudowane. Przyznał tym samym rację organizacjom ekologicznym, które wniosły pozwy. Według instytucji, ekspansja portu nie może być kontynuowana, ponieważ rząd Wielkiej Brytanii, planując ten projekt, nie wziął pod uwagę porozumienia klimatycznego.

Innego zdania był brytyjski Sąd Najwyższy, który w ubiegłym tygodniu uznał, że rządowa strategia rozwoju lotnisk z 2018 roku, zakładająca budowę na Heathrow trzeciego pasa, została przyjęta co prawda trzy lata po paryskim porozumieniu klimatycznym, jednak rok wcześniej niż prawne zobowiązanie do zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Wyrok nie przesądza jednak o realizacji trzeciego pasa na Londyn-Heathrow – najpierw władze lotniska muszą przekonać do tego pomysłu obywateli podczas konsultacji społecznych. Ostateczna decyzja w tej kwestii będzie należała do rządu, jednak i tu nie jest jasne, jaka ona będzie.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl


Przeczytaj również:
Nie będzie rozbudowy Heathrow. Powód? Rząd zignorował porozumienie klimatyczne

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus