Aerion z zamówieniami na 20 samolotów ponaddźwiękowych od holdingu Buffetta

AS2 w locie (fot. Aerion)

Wspierana przez Boeinga firma Aerion, która za cel stawia sobie wdrożenie, produkcję oraz sprzedaż samolotów ponaddźwiękowych, poinformowała o zdobyciu świeżego zamówienia na 20 maszyn AS2 od firmy NetJets.

Prawo do zakupu 20 samolotów AS2 nabyła firma NetJets specjalizująca się w obsłudze lotów biznesowych, należąca do holdingu Berkshire Hathaway kierowanego przez Warrena Buffetta, ogłosił Aerion w środę, 3 marca.

Samoloty AS2 będą napędzane specjalnie stworzonym syntetycznym paliwem, do produkcji którego będzie wykorzystywany m.in. dwutlenek węgla pobierany z powietrza i osiągną prędkość przelotową do 1,4 macha, czyli ponad 1,6 tys. km/h, co stanowi 150 proc. wyższą prędkość niż ta, którą obecnie osiągają konwencjonalne samoloty biznesowe, deklaruje Aerion.

Rozpoczęcie produkcji modelu, który w listopadzie 2020 r. pomyślnie przeszedł testy w tunelu aerodynamicznym, planowane jest na 2023 r. Samoloty będą powstawały w zakładach Aerion Park w amerykańskim Melbourne na Florydzie. Producent ogłosił, że pierwsze 300 sztuk samolotów powstanie jeszcze w pierwszej dekadzie produkcji.


AS2 (fot. Aerion Supersonic/Twitter)

Ponaddźwiękowe samoloty biznesowe producenta będą napędzane silnikami odrzutowymi turbofan o nazwie handlowej GE Affinity produkcji GE Aviation. Należący do General Electric Co. dostawca jednostek napędowych poinformował, że ukończył już wstępny projekt silników dla AS2.

Współpraca Aerion z Berkshire Hathaway nie ogranicza się jedynie do zamówienia samolotów. Należąca od 1996 r. do Berkshire firma FlightSafety International, specjalizująca się w szkoleniu personelu lotniczego, stworzy we współpracy z Aerion akademię szkolenia do lotów ponaddźwiękowych, której adeptami mają być piloci samolotów komercyjnych oraz wojskowych.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus