Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rumunia: w pobliżu Konstancy ćwiczenia sił powietrznych państw NATO

W rejonie bazy wojskowej Mihail Kogalniceanu koło miasta Konstanca, na południowym wschodzie Rumunii, odbyły się w czwartek ćwiczenia sił powietrznych państw NATO - poinformowało ministerstwo obrony w Bukareszcie.

Jak sprecyzował w komunikacie resort obrony, poza siłami powietrznymi Rumunii w manewrach wzięły udział wojska sześciu innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ministerstwo ujawniło, że w ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 20 samolotów wchodzących w skład misji NATO na wschodniej flance Sojuszu, a także naziemne systemy nadzoru i obrony powietrznej. Dodało, że manewry prowadzone były w ramach ćwiczeń wzmocnionej czujności (eVA).

"Celem ćwiczeń było zademonstrowanie zdolności NATO do planowania, koordynowania i wykonywania złożonej, wielonarodowej misji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Sojuszu w przypadku jakiegokolwiek rodzaju zagrożenia lub ataku na terytorium Sojuszu" - poinformował rumuński resort obrony.

Ministerstwo dodało, że zwiększenie zdolności obronnych i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego jest odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę. (PAP)

zat/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony