Rosja wprowadza obowiązkową rejestrację dronów

Obowiązkowa rejestracja dronów w Rosji

Prezydent Rosji, Władimir Putin podpisał ustawę, która zobowiązuje wszystkich prywatnych właścicieli bezzałogowych statków powietrznych o wadze powyżej 250 gramów, do zarejestrowania ich w rejestrze Federalnej Agencji Transportu Lotniczego (Rosawiacja).

Zgodnie z założeniami nowej ustawy, która wchodzi w życie pod koniec marca 2016 r., osoby lub firmy posiadające i użytkujące bezzałogowe statki powietrzne (zwane także dronami), muszą wyznaczyć operatora i osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo lotów.

Dodatkowo, zarejestrowani użytkownicy tych konstrukcji będą musieli składać plany lotu i przekazywać je do regionalnych organów kontroli ruchu lotniczego. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych załogowych samolotów, plan lotu będzie musiał być przestrzegany. Ta sama ustawa wprowadza również obowiązkową rejestrację załogowych statków powietrznych cięższych niż 115 kg.

Rosyjskie firmy produkują obecnie kilka rodzajów bezzałogowych statków powietrznych, ale te są głównie przeznaczone do celów wojskowych. W listopadzie ubiegłego roku, Ministerstwo Obrony poinformowało, że wojsko zaczęło szkolenia z dronami typu Eleron i Orlan, a w przyszłości armia planuje wprowadzić na uzbrojenie mundury typu Ratnik, wyposażone w osobiste drony o nazwie Mukha.

Rosyjskie przepisy są podobne do tych wprowadzonych w grudniu 2015 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie zgodnie z zasadami FAA, użytkownicy muszą rejestrować drony o wadze powyżej 250 gramów, co kosztuje 5 dolarów.

Źródło: rt.com
comments powered by Disqus