A300 zatopiony jako atrakcja turystyczna w Turcji

A300 jako atrakcja dla nurków

4 czerwca, w kurorcie Kusadasi w południowo zachodniej Turcji, miała miejsce spektakularna operacja zatopienia A300 i przekształcenia go w sztuczną rafę. W załażeniach pomysłodawców projektu, samolot ma stać się lokalną atrakcją i przyciągnąć do regionu większą liczbę turystów.

Statek powietrzny został na pięciu specjalnych platformach przetransportowany do Kusadasi ze Stambułu, gdzie od kwietnia był dekompletowany. Według lokalnych mediów, 54-metrowy Airbus to największy samolot, jaki kiedykolwiek został przekształcony w sztuczną rafę. Operacja zatopienia kadłuba na głębokość 20-25 metrów obejmowała wykorzystanie dźwigów oraz nadmuchiwanych balonów. Cały proces był nadzorowany przez nurków i trwał około dwóch i pół godziny.


"Naszym celem jest, aby Kuşadası stało się popularnym turystycznym ośrodkiem dla nurków. Kolejnym jest ochrona życia podwodnego. I mając na uwadze oba te założenia, byliśmy świadkami zatopienia jednego z największych wraków na świecie", powiedział Burmistrz Ozlem Cercioglu. Dodał, że ma nadzieję, iż utworzenie nowego miejsca do nurkowania będzie dużym krokiem w kierunku podniesienia atrakcyjności regionu dla turystów.

Źródło: rt.com
comments powered by Disqus