Rolls-Royce wspólnie z IHI opracuje demonstrator silników myśliwców przyszłości

Samolot myśliwski w ramach brytyjskiego programu Tempest (fot. rolls-royce.com)

Firma Rolls-Royce podjęła współpracę z IHI Corporation w celu opracowania i dostarczenia przyszłego demonstratora silnika myśliwskiego.

Program demonstracyjny silników będzie kluczowym krokiem naprzód w umożliwieniu obu krajom opracowania ich przyszłych wymagań dotyczących samolotów myśliwskich, potencjalnie zabezpieczając setki przyszłych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Prace nad wspólnym demonstratorem silników rozpoczną się na początku 2022 r. Wielka Brytania zainwestuje początkowo 30 mln funtów w planowanie, projekty cyfrowe i innowacyjne rozwiązania produkcyjne.

Oczekuje się, że dalsze 200 mln funtów brytyjskich funduszy zostanie przeznaczone na opracowanie pełnowymiarowego demonstracyjnego systemu zasilania, wspieranie setek wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, w tym wielu w zakładzie Rolls-Royce's Filton w Bristolu.

Alex Zino, EVP Business Development and Future Programs w Rolls-Royce Defense powiedział:

„Rolls-Royce ma wieloletnie i cenione relacje z naszymi klientami i partnerami w Japonii. Zespoły branżowe zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Japonii dostarczają uzupełniające się technologie, które zapewnią czystszą moc i napęd nowej generacji dla przyszłych wymagań obu krajów w zakresie myśliwców.

Wspólny program demonstracyjny silników jest ekscytującą okazją do zgromadzenia jednych z najlepszych zdolności w zakresie lotnictwa bojowego na świecie, a także może umożliwić rozwój innowacyjnych i krytycznych technologii, które będą miały fundamentalne znaczenie dla przyszłości przemysłu lotniczego i kosmicznego w dziedzinie obrony”
.

Rolls-Royce ma długą i silną tradycję partnerstwa w Japonii poprzez rozwój technologii, inżynierii i relacji w łańcuchu dostaw od lat 60. XX wieku. Firma zatrudnia ponad 40 pracowników w biurach w Kobe i Tokio, a kolejne 5 tys. Japończyków pracuje nad programami Rolls-Royce w organizacjach partnerskich.

Najnowsze programy technologiczne prowadzone przez japoński rząd i przemysł, w połączeniu z dostępem do technologii opracowywanych w ramach brytyjskiego programu Tempest, umożliwią opracowanie światowej klasy napędu nowej generacji.

Źródło: Rolls-Royce
comments powered by Disqus