Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rocznica katastrofy w Lesie Kabackim - apel o nadsyłanie pamiątek na wystawę

W czwartek przypada 37. rocznica katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. W związku z tym stołeczna dzielnica Ursynów przekazała apel o nadsyłanie pamiątek związanych z tym zdarzeniem. Ma z nich powstać wystawa na 40. rocznicę. Więcej informacji o apelu na stronie: https://ursynow.um.warszawa.pl

37 lat temu, 9 maja 1987 r. w warszawskim Lesie Kabackim rozbił się samolot LOT-u "Tadeusz Kościuszko".

Uroczystości rocznicowe odbędą się w czwartek, 9 maja. W programie będą dwie msze św. w intencji tych, którzy zginęli. Jedna zostanie odprawiona o godz. 11.00, w miejscu katastrofy, a druga o godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście - poinformowała dzielnica Ursynów.

Uroczystości w Lesie Kabackim odbywają się co roku o godz. 11.12 - w godzinie katastrofy. Przed krzyżem i tablicą z nazwiskami ofiar przedstawiciele władz dzielnicy Ursynów oraz zarządu PLL LOT złożą wieńce.

Organizatorka uroczystości, żona lotnika z załogi lotu LO 5055 Sława Mielżyńska-Łykowska poinformowała, że w 40. rocznicę katastrofy, czyli za trzy lata planowana jest wystawa poświęcona temu wydarzeniu.

"Serdecznie proszę o przesyłanie do mnie zdjęć, wywiadów, publikacji i wszystkiego, co związane jest z katastrofą. Tym, którzy zginęli należy się nasza pamięć" – podkreśliła Mielżyńska-Łykowska cytowana w komunikacie dzielnicy Ursynów.

Pamiątki można przesyłać na adres: Poczta Polska SA, FUP Warszawa – 79, ul. Skorochód-Majewskiego nr 18, BOX – 18, 02-105 Warszawa.

Katastrofa samolotu pasażerskiego Ił-62M "Kościuszko" Polskich Linii Lotniczych LOT miała miejsce 9 maja 1987 o godzinie 11.12, podczas lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego po awarii silników. W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby - 11 członków załogi i 172 pasażerów. Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.


Przeczytaj również:
Zaproszenie na Uroczystości Rocznicowe katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony