Zobaczmy to ponownie: Besenyei jak Luke Skywalker

(fot. Samo Vidic/Red Bull Content Pool)

Współtwórca Red Bull Air Race ogłosił zakończenie kariery. Wspominamy jeden z jej momentów.

Po 10 sezonach w najszybszym sporcie motorowym świata, Węgier Péter Besenyei wycofał się z udziału w podniebnych wyścigach, aby więcej czasu poświęcić rodzinie. Jest jednym z twórców Red Bull Air Race i pierwszym mistrzem świata w tej oficjalnie zatwierdzonej przez FIA, niezwykle wymagającej dyscyplinie lotniczej. Po tytuł sięgnął w 2003 roku.

Jednym z najwspanialszych momentów, jakie utkwiły nam w pamięci, jest przelot 59-letniego pilota przez Kanał Koryncki w 2014 roku. Jego wyczyn znalazł się na czołówkach gazet i w mediach na całym świecie, a on sam opisał go jako „jeden z najbardziej niezapomnianych lotów w życiu”.

Kanał łączący Zatokę Koryncką z Morzem Egejskim ma około 6 km długości, ale jest dość wąski. Jego szerokość na wysokości linii wodnej wynosi zaledwie 21 metrów. I choć rozszerza się on ku górze, zmieszczenie się tam Corvusem Racerem o rozpiętości skrzydeł mierzącej nieco ponad 7 metrów, mogącym poruszać się z prędkością 450 km/h, jest całkiem poważnym wyzwaniem.

Ujęcia z samolotu pokazują nieprawdopodobny efekt lotu w tunelu, łudząco podobny do sceny finałowej bitwy w IV części Gwiezdnych Wojen „Nowa nadzieja” – wtedy, kiedy Luke Skywalker leciał w zagłębieniu na powierzchni Gwiazdy Śmierci w poszukiwaniu jej słabego punktu, aby ją zniszczyć.


(fot. Samo Vidic/Red Bull Content Pool)

Lot w Kanale Korynckim to oczywiście jeden z wielu, nie związanych z wyścigami, wyczynów Pétera, który na przykład w 2001 roku w locie odwróconym przeleciał pod mostem wiszącym w stolicy Węgier. Ponadto węgierski as przestworzy ma na koncie sukcesy sportowe w zawodach w akrobacji samolotowej. Brał udział w niezliczonych ilościach pokazów lotniczych, którym teraz także poświęci więcej czasu. Na pewno będzie go brakowało w mistrzowskiej klasie Red Bull Air Race, w której wraz z innymi pilotami pędził z zawrotną prędkością, dochodzącą do 270 km/h, po krętym torze wytyczonym przez 25-metrowej wysokości pylony.

Więcej o najszybszym sporcie motorowym globu na oficjalnej stronie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race: www.redbullairrace.com

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus