Zobacz Red Bull Aces!

3... 2... 1... Start! (fot. Jörg Mitter/Red Bull Content Pool)

Andy Farrington zwyciężył w podniebnych wyścigach w kombinezonach wingsuit.

Na trasie podniebnego slalomu, który w miniony weekend rozegrano w Północnej Kalifornii, najlepszy okazał się Andy Farrington. Zawodnik triumfował w grupie 40 kobiet i mężczyzn pochodzących z 18 krajów, którzy brali udział w Red Bull Aces – spektakularnych wyścigach w kombinezonach wingsuit.

W mistrzostwach wykorzystujących pomysł na slalom w przestworzach ponownie drugie miejsce zajął Noah Bahnson. Niespodziankę sprawił debiutujący w Red Bull Aces Amerykanin, Matt Gerdes, który zajął trzecią lokatę.

Wyścigi w wingsuitach nie są nowością, ale format Red Bull Aces z całą pewnością jest rewolucyjny. Skoczkowie ścigają się czwórkami po slalomowym torze o długości mili. Trasa jest wyznaczona za pomocą 34-metrowych „tyczek” zawieszonych wysoko nad ziemią.


Red Bull Aces 2015 (fot. Ryan Sawyers/Red Bull Content Pool)

Zawodnicy wyskakują z cywilnych helikopterów Bell Huey, 8000 stóp nad poziomem morza (2438 m n.p.m.) i manewrują pomiędzy pięcioma bramkami zawieszonymi coraz niżej na wysokości od 6500 stóp (1981,2m) do 3500 stóp (914m).

Wszystkie slalomowe „tyczki” są wyposażone w GPS, tak samo jak skoczkowie, co umożliwia precyzyjne określenie, czy zawodnikowi udało się zaliczyć wszystkie powietrzne bramki. Dlatego zwycięzca nie miał za zadanie jedynie pokonać rywali, ale musiał też poprawnie zaliczyć wszystkie punkty kontrolne.


Red Bull Aces 2015 (fot. Jörg Mitter/Red Bull Content Pool)

Zawody, w których trzeba wykazać się szybkością, precyzją i zwinnością, zostały wymyślone po to, aby umożliwić wyłonienie najbardziej wszechstronnego skoczka wingsuit na świecie. Ich format zainspirował sportowców do opracowywania nowych metod treningu i wizjonerstwa w dziedzinie projektów kombinezonów, które umożliwiają osiąganie jeszcze większych prędkości, przy zachowaniu dużej manewrowości.

Finałowa ósemka Red Bull Aces 2015 - wyniki:
1. Andy Farrington, USA 

2. Noah Bahnson, USA
3. Matt Gerdes, USA

4. Scott Palmer, USA

5. Espen Fadnes, Norwegia

6. Petter Mazzetta, Szwecja

7. Rex Pemberton, Australia

8. Scotty Bob, USA

Najlepsze momenty zawodów Red Bull Aces w klipie poniżej:


(Film: Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)
Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus