Przejdź do treści
Game of AIR (fot. Samo Vidic/Red Bull Content Pool)
Źródło artykułu

Pierwsza na świecie podniebna rywalizacja Mai Kuczyńskiej i Łukasza Czepieli

Wicemistrzyni świata w indoor skydivingu Maja Kuczyńska i pilot wyścigowy Łukasz Czepiela wzięli udział w niesamowitej, podniebnej rywalizacji o nazwie „Game of A.I.R.". Skacząca ze spadochronem Maja i lecący obok niej samolotem „Extra 300" Łukasz wykonywali jednocześnie w powietrzu widowiskowe figury akrobacyjne, walcząc o zwycięstwo.

Formuła rywalizacji wicemistrzyni świata w indoor skydiving (latanie akrobacyjne w tunelu aerodynamicznym) i mistrza świata serii wyścigowej Red Bull Air Race odbyła się na zasadach znanych z gry „Game of S.K.A.T.E.", która polega na tym, że uczestnicy wyznaczają sobie nawzajem figury i akrobacje, które muszą wykonać. Każdy błąd skutkuje zdobyciem jednej literki ze słowa „SKATE". Uzbieranie wszystkich liter oznacza przegraną. Maja Kuczyńska i Łukasz Czepiela stworzyli własną odmianę tej zabawy pod nazwą Game of A.I.R. Pomysł na pierwszą na świecie rywalizację w powietrzu pojawił się spontanicznie w 2020 roku.

Gdy pomyślałam o tym, co mogę zrobić w powietrzu i co przypomina trochę lot samolotu, przyszły mi do głowy frontflipy, backflipy i inne figury akrobacyjne. Łukasz od razu wymyślił flatspin. Kiedy się spotkaliśmy, mówiliśmy już tylko o tym, jak to zrobić i czy to naprawdę będzie działać – wspomina Maja Kuczyńska.

Projekt Game of A.I.R. odbył w Bovec na Słowenii, gdzie warunki do skakania były perfekcyjne, a górski krajobraz dodał widowiskowości, którą można zobaczyć w klipie oraz na zdjęciach z projektu – LINK.

Ze sportowego punktu widzenia przedsięwzięcie było dużym wyzwaniem zarówno dla Mai, jak i dla Łukasza.


Game of AIR (fot. Samo Vidic/Red Bull Content Pool)

Najtrudniejsze było latanie dookoła Mai. Mój samolot leciał niemalże pionowo w dół. Byłem w bardzo głębokiej spirali i zniżałem się na dużej, ale wciąż wzrastającej prędkości. Przyrost przeciążenia powodował, że to była dla mnie bardzo ciężka, fizyczna praca. Przy pierwszym okrążeniu Mai miałem około 3G, przy drugim pewnie 6, a przy trzecim 8! Byłem pod jego wpływem przez długi czas. Mogłem lecieć w ten sposób, tylko do pewnego momentu. Kiedy zaczynało mi się ściemniać przed oczami albo włączało mi się widzenie tunelowe, wyprowadzałem samolot i odlatywałem jak najdalej, żeby nie tworzyć zagrożenia. Dla mnie był to przede wszystkim bardzo angażujący fizycznie projekt – opowiada Łukasz Czepiela.

Przy tak skomplikowanym projekcie warto zwrócić uwagę na sposób realizacji materiałów wideo z Game of AIR.

W Słowenii latałem w szyku z Pilatusem PC-6, z którego wyskakiwali Maja i operator Marco Waltenspiel. Śmigłowcem latał Siegfried Schwarz w środowisku znany bardziej jako „Blacky". Spotykaliśmy się na pokazach lotniczych. Pilotował też śmigłowiec, z którego kręcono wszystkie zawody Red Bull Air Race. Podobnie Marco Waltenspiel, który skakał obok Mai starał się zapewnić nam niesamowite ujęcia. To bardzo znany skydiver i BASE jumper. Zdjęcia natomiast robił słoweński fotograf Samo Vidic. Przy takiej ekipie taki projekt to bajka – mówi Łukasz.


Maja Kuczyńska (fot. Samo Vidic/Red Bull Content Pool)

Maja Kuczyńska jak niemal każde dziecko śniła o lataniu. Jej marzenie spełnił tata, który zaczął skakać ze spadochronem w 2010 roku. Kilka miesięcy później, jako 10-letnia dziewczynka, Maja po raz pierwszy spróbowała swoich sił w tunelu aerodynamicznym. Latanie w warunkach symulowanych spodobało jej się na tyle, że postanowiła trenować indoor skydiving. Pięć lat później, podczas oficjalnych zawodów FAI w Pradze, została mistrzynią świata juniorów we freestyle'u –konkurencji przypominającej podniebny taniec akrobatyczny. Z kolei w 2017 roku, będąc najmłodszą zawodniczką w stawce (Maja miała wtedy 17 lat), sięgnęła po wicemistrzostwo świata seniorów.

Łukasz Czepiela jest najbardziej utytułowanym polskim pilotem wyścigowym. Choć w młodości w rodzinnym Rzeszowie nie dawano mu żadnych szans na karierę pilota, wyemigrował do Anglii, by móc zrealizować swoją pasję. Dla Łukasza nie ma lepszego uczucia niż latanie akrobacyjne.  Ciężka praca w roli „szczura hangarowego" w rzeszowskim aeroklubie była początkiem wyboistej drogi, która doprowadziła go do tego, że dziś lata trzema samolotami i zdobył uznanie w świecie sportów awiacyjnych.  Łukasz Czepiela zasłynął wywalczeniem tytułu mistrza świata kategorii Challenger w najszybszej serii wyścigowej w sportach motorowych, czyli Red Bull Air Race. Historię Łukasza można obejrzeć w osobnym materiale wideo – Łukasz był bohaterem jednego z odcinków serii „Until 18" na Red Bull TV.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony