Paralotniarstwo: Poznaj 7 chmur i łatwo przewiduj pogodę
Piękne białe owieczki, czy czarne, grzmiące potwory – każda chmura może nam coś powiedzieć o pogodzie.
Chmury mogą być piękne, hipnotyzujące, ale też przerażające. Nieważne jakie, kiedy jesteśmy na łonie przyrody, zawsze warto im się przyglądać. Nie wiszą na tle błękitnego nieba tylko dla ozdoby, a ich kształty nie biorą się znikąd. Jeśli nauczymy się rozpoznawać choćby tylko kilka z nich, łatwiej będziemy potrafili przewidzieć pogodę. Tę umiejętność do perfekcji opanowali zawodnicy, którzy 2 lipca wystartują w Red Bull X-Alps – transalpejskim rajdzie przygodowym, którego ponad 1000 km trasę trzeba będzie pokonać pieszo lub na paralotni. A jedynym reprezentantem Polski, który zmierzy się tego lata z trudami transalpejskiego wyścigu Red Bull X-Alps jest Michał Gierlach.
Soczewkowate
Lenticularis (fot. David H. Collier/Getty Images)
Nazwa: altocumulus lenticularis (chmura soczewkowata)
Co oznacza: ciepło, wietrzną pogodę, ale ciężką dla paralotniarzy
W twoim życiu codziennym chmura ta nie ma większego znaczenia. Inaczej jest kiedy wybierasz się w góry. „Te chmury mają wyjątkowy kształt. Na niebie wyglądają jak soczewki i dla turystów oznaczają ocieplenie pogody i zwiększenie się siły wiatru. Paralotniarzom komplikują życie, ponieważ oprócz silnego wiatru, muszą sobie radzić z turbulencjami” – mówi Clemens Teutsch, górski meteorolog firmy Morecast.
Krajobraz po burzy
Mammatus (fot. David Mayhew)
Nazwa: mammatus
Co oznacza: burza minęła
Chmury mammatus oznaczają, że pogoda zaczyna się stabilizować, ale dla zawodników Red Bull X-Alps mogą oznaczać koniec lotnych warunków. „Te chmury wiążą się z burzami. Zwykle pojawiają się zaraz po nich, gdy pogoda stabilizuje się. Kiedy widzą je sportowcy, powinni spodziewać się mokrych szlaków na ziemi i prawdopodobieństwa zaniku noszenia termicznego oraz wiatru w powietrzu”.
Burza nadciąga
Niebezpieczna chmura (fot. David Mayhew)
Nazwa: chmura stropowa
Co oznacza: przygotuj się na burzę
Kiedy widzisz chmurę stropową szykuj się na burzę. „Obwieszczają nadejście burzy i wskazują na rejon najsilniejszego zasysania pary wodnej do wnętrza chmury. Czasami obracają się. Oprócz burzy towarzyszą im inne niebezpieczne zjawiska – grad, silny wiatr i wyładowania atmosferyczne”.
Chmury pięknej pogody
Biel i błękit (fot. David Mayhew)
Nazwa: cumulus
Co oznacza: doskonałą pogodę
Widok cumulusów powinien cieszyć wszystkich. „Takie chmury oznaczają doskonałą pogodę z dobrymi noszeniami. To najlepsze warunki dla paralotniarzy. Im wyżej lecą, tym lepsze one są”.
Uwaga, niebezpieczeństwo
Paralotniarz podczas Red Bull X-Alps 2013 (fot. Felix Woelk/Red Bull Content Pool)
Nazwa: cumulonimbus
Co oznacza: trzeba uważać
Chmury burzowe to cumulusy, które w odpowiednich warunkach urosły do rozmiaru cumulonimbusów. Są niebezpieczne nie tylko dla lotników, ale też żeglarzy, czy turystów, którzy znajdują się w ich pobliżu. Hugh Miller z magazynu Cross Country tłumaczy: „W paralotniarstwie szukamy cumulusów, które są szersze niż wyższe. Jeśli wyglądają odwrotnie, czas zacząć się martwić. Są jak wielkie odkurzacze. Im wyższe, tym silniejsze. Mogą cię wciągnąć na 10000 metrów. Gdy tylko cumulus staje się większy, trzeba być ostrożnym, bo może stać się cumulonimbusem”. Naokoło skutki powstania takiej chmury odczujemy jako bardzo, bardzo silne, porywiste podmuchy wiatru, w specyficznych warunkach może dojść do zjawiska nazywanego „białym szkwałem”. Spod samej chmury praktycznie zawsze możemy spodziewać się opadów – także gradu.
Chmury pierzaste
Cirrusy (fot. Jim Reed/Getty Images)
Nazwa: cirrus
Co oznacza: pogoda się zmieni
Te chmury mogą wskazywać na zmianę pogody. „Te cieniutkie chmurki zazwyczaj są złożone z kryształków lodu. Mogą oznaczać, że w wyższych warstwach atmosfery dochodzi do ocieplenia. Zwykle wystarczy jeden dzień żeby przyszedł następny front pogodowy”. – wyjaśnia Clemens Teutsch.
Lotniarz i chmura morning glory
Nazwa: chmura rolująca
Co oznacza: doskonałe noszenia na całej długości chmury
Prawdopodobnie nie zobaczą jej ani uczestnicy Red Bull X-Alps, ani turyści na alpejskich szlakach, którzy będą chcieli ich oglądać. Nie musicie jej znać, żeby przewidywać pogodę, ale warto zobaczyć jak ona wygląda. „Są rzadkie – zwłaszcza w Europie. Najlepiej szukać ich w północnej Australii. Kształtują się, kiedy spotykają się ze sobą przeciwne wiatry i tworzą zafalowanie w atmosferze. Niestety generują też turbulencje”.
Teraz, kiedy znasz już najbardziej charakterystyczne chmury, jesteś gotowy, żeby jechać na wakacje. W lipcu kibicuj uczestnikom startującym w Red Bull X-Alps poprzez live tracking na stronie zawodów. Dowiedz się jak idzie Michałowi Gierlachowi!
Komentarze